Wolna Palestyna

19/08/2010

Turcja wszczyna własne śledztwo ws. izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:08

Jak podała w czwartek agencja AFP, Turcja rozpoczęła swoje własne śledztwo dotyczące izraelskiego ataku na będący w drodze do Strefy Gazy konwój z pomocą humanitarną, podczas którego zginęło dziewięciu obywateli Turcji. Śledztwo będzie prowadzone przez biuro premiera Recepa Tayyipa Erdogana, a jego wnioski zostaną przekazane do ONZ.

W swoim oświadczeniu tureckie ministerstwo podało, że przed ogłoszeniem wniosków celem komisji prowadzącej śledztwo jest “zbadanie okoliczności ataku oraz traktowania jakiego doświadczyli aktywiści”.

Turcja zaplanowała prezentację własnych wniosków podczas innego śledztwa rozpoczętego przez ONZ. Z początkiem miesiąca Izrael zobowiązał się do uczestnictwa w śledztwie ONZ, tak samo jak zobowiązał się wszcząć własne śledztwo, podczas którego w ubiegłym tygodniu zeznawali izraelski premier, minister obrony i szef sztabu wojskowego.

Turecka komisja będzie składać się z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zewnętrznych, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Transportu oraz delegatów z Państwowej Agencji Morskiej.

Izraelski atak przeprowadzony 31 maja br. na Mavi Marmara, statek prowadzący we flotylli pod turecką banderą, pogorszył relacje między niegdysiejszymi sprzymierzeńcami.

We wtorek Minister Spraw Zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu stwierdził, że Izrael powinien ponieść wyłączne konsekwencje za przypadki śmierci na pokładzie Mavi Marmara.

„Nikt inny nie może wziąć winy za zabicie niewinnych osób na wodach międzynarodowych” powiedział Davutoglu dziennikarzom. „Izrael zabił cywili i powinien ponieść konsekwencje tego czynu”.

Turecki minister odpowiedział na zarzuty premiera Izraela Benjamina Netanyahu, który zeznawał w ubiegły poniedziałek przed izraelską komisją śledczą do spraw ataku z 31 maja.

Netanyahu powiedział, że Turcja zignorowała powtarzane ostrzeżenia i wezwania „na najwyższym szczeblu” do zatrzymania flotylli, która została zorganizowana przez islamską organizację dobroczynną mająca siedzibę w Turcji.

tłum Agnieszka Jagiełło

Źródło: http://www.haaretz.com
Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: