Wolna Palestyna

19/08/2010

Amerykańska broń nie dla wrogów Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:24

Jak zauważa „Financial Times”, prezydent Obama ostrzegł Turcję, że jeśli nie zmieni swojego stanowiska wobec Izraela i Iranu, to w przyszłości dostawy amerykańskiej broni zostaną wstrzymane.

Podczas spotkania G20 w Toronto Obama podobno spotkał się z tureckim premierem Erdoganem i wezwał Turcję, aby zmieniła swoje krytyczne stanowisko wobec izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności wiozącą pomoc humanitarną dla Strefy Gazy, w wyniku którego zginęło dziewięciu Turków. Obama skrytykował także Turcję za głosowanie w ONZ przeciwko nałożeniu sankcji na Iran. Ostrzeżenie Obamy jest w Turcji poważnie traktowane, ponieważ Ankara chce kupić od Stanów Zjednoczonych zdalnie sterowane samoloty, które mogą być wykorzystywane do ataku na kurdyjskich separatystów z PKK po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Iraku.

Tymczasem Izrael otrzymał dwadzieścia myśliwców bojowych F-35 Joint Strike Fighter (JSF) wyprodukowanych przez konsorcjum Lockheed Martin, o wartości ponad 2,72 mld USD, które sfinansowano z podatków Amerykanów w ramach pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Izrael jest pierwszym krajem świata, który podpisał umowę na otrzymanie F-35. Nie zawarło jej dotąd nawet osiem państw, które przyczyniły się do rozwoju samolotu.

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone postawiły Libanowi warunki, według których Bejrutowi nie wolno używać amerykańskiej broni przeciwko Izraelowi, który grozi Libanowi dalszą agresją.

Za: wolnemedia.net

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: