Wolna Palestyna

17/08/2010

Armia – najlepszy okres mojego życia

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:30

Na byłą izraelską żołnierkę, Eden Abergil, spadła fala krytyki po tym, jak zamieściła na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z wojska. Abergil pozuje na nich przy palestyńskich więźniach, którzy mają związane ręce i zasłonięte oczy – podaje portal Al Arabiya. Zdjęcia zostały zamieszczone na portalu społecznościowym w albumie zatytułowanym „Wojsko – najlepszy okres w moim życiu”.

Na jednym ze zdjęć widać, jak była żołnierka siedzi z nogą założoną na nogę na betonowym bloku przy murze – obok skrępowany Palestyńczyk. Mężczyzna ma zasłonięte oczy i głowę spuszczoną w dół, a poborowa patrzy na niego z wyższością. Na kolejnej fotografii Abergil pozuje przed trzema więźniami, którzy również mają zawiązane oczy i plastikowe kajdanki na rękach.

Według arabskiego portalu, wpisy na Facebooku pod zdjęciami sugerują, iż były one potraktowane jako „zwykły żart”. „Wyglądasz tu super seksi” – napisał jeden ze znajomych żołnierki. Eden odpowiedziała: „Tak, wiem, ha ha, co to był za dzień, zobacz, jak on uzupełnia moje zdjęcie, ciekawe, czy jest na Facebooku! Muszę go oznaczyć [tag] na zdjęciu! Ha ha.”

Zachowanie Abergil potępił rzecznik Autonomii Palestyńskiej Ghassan Khatib. – To pokazuje mentalność okupanta, bycia dumnym z poniżania Palestyńczyków – powiedział Khatib, którego cytuje Al Arabyia.

Słowa krytyki padły także ze strony izraelskiej armii, która oceniła incydent jako „naruszający morale i etyczny kodeks” żołnierzy.

Al Arabiya informuje jednak, że nie jest jasne, czy armia może ukarać kobietę, ponieważ zakończyła ona już obowiązkową służbę wojskową.

PS. Należy również dodać, że izraelscy żołnierze lubią pozować do zdjęć z zamordowanymi przez siebie Palestyńczykami.

wp.pl, własne

Była żołnierka chwaliła się w sieci poniżaniem Palestyńczyków

Była żołnierka izraelska Eden Abergil opublikowała na Facebooku swoje zdjęcia w mundurze w towarzystwie palestyńskich więźniów – związanych i z zawiązanym oczami, co wywołało drastyczne komentarze jej znajomych z tego popularnego portalu społecznościowego.

Zdjęcia zamieszczone w katalogu „Armia – najlepszy okres mojego życia” zostały 16 sierpnia z odpowiednimi komentarzami rozpowszechnione w internetowych blogach. Wieczorem tego samego dnia zostały usunięte z Facebooka.

Palestyńczycy od dawna twierdzą, że są przedmiotem poniżającego traktowania podczas przetrzymywania w areszcie, ale władze izraelskie zawsze odrzucały te zarzuty. Także teraz próbują dystansować się od kontrowersyjnych zdjęć utrzymując, że Abergil nie służy już w wojsku – zakończyła służbę rok temu i władze izraelskie nie mogą zabronić jej umieszczania zdjęć w Internecie.

Jak podaje aljazeera.net, rzecznik władz palestyńskich Ghassan Khatib powiedział, że te zdjęcia przedstawiają typowe traktowanie więzionych Palestyńczyków przez izraelskie wojsko. Prawnik Sami Ershied stwierdził, że zarówno zachowania pokazane na zdjęciach, jak i ich publikację zakwalifikować można jako przestępstwo.

Izraelska armia już wcześniej była stawiania w trudnym położeniu przez publikacje w Internecie. W marcu musiała odwołać atak na Zachodni Brzeg po tym, jak jeden z żołnierzy opublikował szczegóły planowanej akcji na Facebooku. Nic więc dziwnego, że powołała specjalną jednostkę, monitorującą informacje zamieszczana on-line. Jej pracownicy przeglądają różne strony internetowe – w tym Facebook, Twitter i MySpace – w poszukiwaniu drażliwych materiałów.

Władze izraelskie wydały rygorystyczne instrukcje dla żołnierzy, dotyczące informacji i zdjęć, które mogą oni publikować na temat siebie i swojej służby wojskowej.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=22222

Reklamy

1 komentarz

  1. […] opublikowaniu przez żołnierkę Eden Abergil fotografii, do których pozuje ze związanymi Palestyńczykami, w Izraelu rozgorzała dyskusja, dlaczego […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Izraelskie żołnierki potępiają traktowanie Palestyńczyków « Wolna Palestyna — 04/06/2011 @ 14:18


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: