Wolna Palestyna

12/08/2010

Izrael niszczy groby na muzułmańskim cmentarzu w Jerozolimie Zachodniej

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 21:52

Cmentarz Ma'man Allah (Mamilla)

Jak donosi fotograf z Agence France Press, izraelskie buldożery, wspierane przez policję, zniszczyły we wtorek dziesiątki nagrobków na muzułmańskim cmentarzu [Mamilla – przyp. admina]. Ruch Islamski oskarżył władze miejskie o zniszczenie ponad 200 świeżo odnowionych grobów na liczącym setki lat cmentarzu, położonym w żydowskiej Zachodniej Jerozolimie.

„Około wpół do pierwszej w nocy siły okupacyjne wtargnęły na cmentarz i zniszczyły ok 200 grobów” powiedział Mahmud Abu Atta z Fundacji Al-Aqsa, zbliżonej do ugrupowania arabskich obywateli Izraela.

Powiedział też, że spychacze powróciły później, po odrzuceniu przez sąd petycji o wstrzymanie prac, i zniszczyły kolejne dziesiątki nagrobków. „Kwestia jest związana z renowacją [cmentarza]. Władze Izraela nie chcą, byśmy odnawiali groby, a więc je niszczy”.

Przedstawiciel władz miejskich nie odpowiedział na liczne telefony, a przedstawiciel policji stwierdził, że bada sprawę.

Niszczenie grobów miało miejsce w pobliżu planowanego Muzeum Tolerancji, które chce wybudować Centrum Wiesenthala, zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych żydowska organizacja praw człowieka.

Projekt ten wzbudził kontrowersje, z powodu bliskości do grobów, ale Abu Atta twierdzi, że niszczenie nagrobków nie ma związku z Muzeum.

1,3 miliona arabskich obywateli Izraela to ludzie, którym udało się pozostać w swych domach po wojnie 1948, która towarzyszyła jego powstaniu.

Tłumaczenie: von und zu
Źródła oryginalne: Daily Star, Lebanon News, AntiWar.com

Za: wolnemedia.net

Zobacz również: Izraelczycy zniszczyli średniowieczny cmentarz muzułmański w Zachodniej Jerozolimie

Cmentarz Mamilla ofiarą żydowskiej „tolerancji”:

Więcej o cmentarzu Mamilla:

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: