Wolna Palestyna

07/08/2010

Turcja: Mavi Marmara powraca z Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:00

Turecki statek „Mavi Marmara”, na którym 31 maja izraelscy komandosi zabili dziewięciu propalestyńskich aktywistów, powrócił do domu. 7 sierpnia zawinął do portu w Iskenderun, odholowany z Izraela. Dyrektor portu Camhur Ozturkler powiedział tureckiej agencji prasowej Anatolia, że statek zostanie przeszukany najpierw przez tureckich urzędników, a następnie przez delegację z ONZ, która rozpoczęła śledztwo w sprawie izraelskiego ataku.

„Mavi Marmara” była częścią flotylli, składającej się sześciu jednostek, która próbowała się przedrzeć przez blokadę morską Strefy Gazy i dostarczyć wiele ton pomocy humanitarnej. Do Turcji powracają także dwa inne statki. Pozostałe trzy, nie pływające pod turecką banderą, są wciąż przetrzymywane przez Izrael, podobnie jak nie należący do Flotylli irlandzki statek towarowy, który popłynął kilka dni później.

Po uwolnieniu statków 5 sierpnia izraelski urzędnik powiedział, że minister spraw zagranicznych wysłał Ankarze wiadomość… wyrażającą oczekiwanie Izraela, ze Turcja zapobiegnie łamaniu przez inne tureckie statki blokady morskiej Strefy Gazy. Wiadomość podkreśla, że Izrael przekazuje do Gazy wyposażenie i towary na bieżąco poprzez przejścia lądowe w sposób, który jest możliwy do zaakceptowania przez społeczność międzynarodową i oparty na uznanych porozumieniach.

Jak podaje aljazeera.net, zabicie tureckich aktywistów poważnie zaszkodziło stosunkom Izraela z jego jedynym bliskim muzułmańskim sprzymierzeńcem.

Jednym z następstw ataku na Flotyllę jest gwałtowny spadek liczby turystów izraelskich w Turcji. W porównaniu z latem ubiegłego roku jest ich o około 90 procent mniej. W czerwcu 2010 roku jedynie 2605 obywateli Izraela odwiedziło Turcję, podczas gdy w tym samym miesiącu 2009 roku było ich ponad 27 tysięcy.

Jarosław Klebaniuk
Za: lewica.pl/?id=22160


Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: