Wolna Palestyna

03/08/2010

Izrael deportuje 400 dzieci zagranicznych pracowników

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:01

Rząd Izraela zatwierdził deportację 400 spośród 1200 dzieci zagranicznych pracowników.

W Izraelu wraz z rodzicami będą mogły pozostać tylko te dzieci, które spełniają pięć kryteriów: uczyły się przez ostatni rok w państwowym systemie szkolnym Izraela, są na liście uczniów idących w nadchodzącym roku szkolnym do pierwszej klasy lub wyżej, mieszkały w Izraelu przez pięć kolejnych lat lub więcej, oraz, jeśli nie urodziły się w Izraelu, przybyły do niego przed ukończeniem 13 roku życia. Ponadto, dziecko musi mówić po hebrajsku, a jego rodzice musieli wjechać do Izraela na ważnej wizie.

Decyzja rządu nie była jednomyślna, 13 ministrów głosowało za, z Netanyahu i Liebermanem na czele, 10 było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Podczas burzliwej dyskusji minister infrastruktury Ben-Eliezer, który głosował przeciwko, krzyknął: „To nie jest żydowskie państwo, jakie znam, jeśli deportuje dzieci”.

Dodał: „To nie jest właściwy moment, by świat ujrzał państwo Izrael deportujące 400 dzieci. Musimy od teraz ustanowić jasne zasady”.

Przed głosowaniem Netanyahu powiedział ministrom: „Jeśli ten wniosek nie przejdzie, przedstawię oryginalną propozycję, która jest o wiele surowsza i dramatyczniejsza. Wniosek, który tutaj przedstawiłem, zawiera udogodnienia”. Po tym oświadczeniu niektórzy z ministrów zmienili zdanie i głosowali za przyjęciem propozycji.

Według szacunków, większość spośród 1200 dzieci zostanie zmuszona do opuszczenia Izraela zgodnie z decyzją, ponieważ albo nie spełniają kryteriów, albo nie będą w stanie sprostać stosunkowo krótkiemu ostatecznemu terminowi 21 dni na przedłożenie dokumentów udowadniających spełnianie wymagań.

Izraelski oddział UNICEF-u, organizacja odpowiedzialna za egzekwowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka, potępił decyzję rządu jako „rażące pogwałcenie” konwencji, którą Izrael podpisał razem z 200 innymi krajami z całego świata.

Za: ynetnews.com, haaretz.com

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: