Wolna Palestyna

02/08/2010

Komisja ONZ zbada sprawę izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:19

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił utworzenie czteroosobowej komisji do zbadania izraelskiej operacji przeciwko flotylli z pomocą humanitarną, która 31 maja chciała przełamać blokadę Strefy Gazy. W wyniku interwencji zginęło 9 osób.

W wydanym oświadczeniu Ban Ki Mun poinformował, że na czele międzynarodowej komisji staną były premier Nowej Zelandii Geoffrey Palmer i ustępujący prezydent Kolumbii Alvaro Uribe. W jej skład wejdą też przedstawiciele Izraela i Turcji.

Komisja rozpocznie pracę 10 sierpnia i przedstawi pierwszy raport w połowie września. Jak podkreślił Ban, eksperci przedstawią rekomendacje, które mają „zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów w przyszłości”.

Wcześniej kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowała sekretarza generalnego ONZ, że kraj ten będzie współpracował z komisją prowadzącą dochodzenie.

Jak podaje na swoich stronach internetowych dziennik „Haarec”, siedmiu izraelskich ministrów podjęło decyzję, by udzielić Ban Ki Munowi „pozytywnej odpowiedzi na wstępne porozumienie z Izraelem ws. współpracy z ONZ-owskim śledztwem”.

– Dziś Izrael poinformował sekretarza generalnego ONZ, że będziemy uczestniczyć w komisji ustanowionej przez sekretarza, by zbadać incydent z flotyllą – oświadczył rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew. – Ostatecznie jesteśmy pewni, że fakty są po naszej stronie – dodał.

Dotychczas Izrael sprzeciwiał się utworzeniu międzynarodowej komisji śledczej i otworzył dwa własne wewnętrzne śledztwa.

Szturm na flotyllę z pomocą humanitarną, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy, rządzonej przez palestyńskie ugrupowanie Hamas, wywołał falę międzynarodowej krytyki. W wyniku izraelskiej interwencji zginęło dziewięciu Turków, w tym jeden z amerykańskim paszportem.

Akcja ta doprowadziła do gwałtownego pogorszenia relacji turecko-izraelskich.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: