Wolna Palestyna

31/07/2010

Komitet Praw Człowieka: Izrael dyskryminuje Palestyńczyków

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 20:41

Komitet Praw Człowieka oskarżył w piątek Izrael o to, że dyskryminuje Palestyńczyków, nie uznając i nie przestrzegając wobec nich Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych na Terytoriach Okupowanych.

Prowadzi to „do sytuacji, w której ludność palestyńska jest przedmiotem całkowitej dyskryminacji” – stwierdza Komitet, powołany do monitorowania przestrzegania Paktu.

Złożony z 18 niezależnych ekspertów Komitet, który obradował w Genewie od 12 lipca uznał, że państwo Izrael „nie posunęło się naprzód, jeśli chodzi o uznanie Paktu”.

Christine Chanet, która przedstawiła na konferencji prasowej wyniki obrad Komitetu przypomniała, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zwrócił się w 2004 roku do Izraela z wezwaniem do przestrzegania Paktu na Terytoriach Okupowanych i wobec całej ludności palestyńskiej.

– Nie odniosło to jednak żadnego skutku – powiedziała Chanet.

Mamy do czynienia z „totalną dyskryminacją” – dodała. – Podczas gdy żydowscy osadnicy na terytoriach Zachodniego Brzegu znajdują się pod ochroną paktu, rdzenna ludność palestyńska – nie – wyjaśniła.

Komitet wezwał Izrael do zaprzestania blokady Strefy Gazy, ponieważ „narusza ona prawa Palestyńczyków”.

Zwrócił się również do rządu Izraela, aby zgodził się na „niezależne międzynarodowe śledztwo” w celu wyjaśnienia okoliczności ataku z 31 maja na flotyllę humanitarną z pomocą dla Gazy, który spowodował śmierć dziewięciu Turków.

Komitet zwrócił się również do władz izraelskich, aby zaniechały praktyki „egzekucji pozasądowych” wobec osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Do izraelskich sił bezpieczeństwa zaapelował, aby stosowały „zasadę proporcjonalności w działaniach, które mają być odpowiedzią na zagrożenia”.

Jednym z zaleceń Komitetu dla Izraela jest przeprowadzanie „wiarygodnych dochodzeń” w sprawach „drastycznych naruszeń prawa międzynarodowego”, takich jak stosowanie tortur oraz ograniczanie prawa do poruszania się i swobody wypowiedzi.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: