Wolna Palestyna

29/07/2010

Izrael nie wpuścił do Gazy hiszpańskich dyplomatów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 04:10

25-07-2010

Władze izraelskie odmówiły grupie czterech hiszpańskich parlamentarzystów zezwolenia na wjazd do Strefy Gazy, gdzie chcieli zapoznać się z warunkami życia w warunkach blokady.

Jak podała hiszpańska agencja EFE, odmowę zakomunikowano deputowanym bez żadnych wyjaśnień, za pośrednictwem konsulatu generalnego Hiszpanii w Jerozolimie.

Strefa Gazy, w której zamieszkuje półtora miliona Palestyńczyków, jest objęta od trzech lat, to jest odkąd władzę przejął tam islamski Hamas, ścisłą izraelską blokadą.

Deputowana Fatima Aburto złożyła w imieniu czteroosobowej delegacji składającej się z przedstawicieli partii socjalistycznej w Kortezach następujące oświadczenie: „Jesteśmy oburzeni. To, że Izrael usiłuje ukrywać sytuację panującą w regionie uważamy za błąd. Nie jesteśmy żadną flotyllą, która chce sforsować blokadę, lecz hiszpańskimi parlamentarzystami, którzy przyjechali do Izraela w uzgodnieniu z agencją Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Palestyńskich (UNRWA)”.

Delegacja, której nie wpuszczono do Strefy Gazy, pozostanie w regionie do czwartku i ma odwiedzić w tym czasie miasta palestyńskie na Zachodnim Brzegu Jordanu, m.in. Ramallah, Betlejem i Hebron.

W Hebronie, mieście, gdzie zamieszkują również izraelscy osadnicy, delegacji będą towarzyszyć członkowie organizacji „Breaking the Silence” („Przełamując milczenie”), w której skład wchodzą byli izraelscy wojskowi i rezerwiści. Organizacja ta piętnuje nadużycia popełniane przez wojsko izraelskie na okupowanych terytoriach palestyńskich.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: