Wolna Palestyna

16/07/2010

Izraelscy agenci szpiegują podróżnych na lotniskach

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 02:04

2 grudnia 2009

Południowoafrykańskie media donoszą o ujawnieniu izraelskich szpiegów dopuszczających się nielegalnych przeszukań i przesłuchiwań na międzynarodowym lotnisku w Johannesburgu. Telewizja Carte Blanche informuje o obszernym dochodzeniu ujawniającym działania operacyjne izraelskich służb specjalnych Shin Bet, której agenci oficjalnie zatrudnieni są jako pracownicy ochrony izraelskich linii lotniczych El Al, a dodatkowo sprawują funkcję ochrony lotniska. Przeszukaniom poddawani są głównie czarni podróżni, zwłaszcza wyglądający na muzułmanów. Izraelskie organizacje zajmujące się prawami człowieka twierdzą, że podobne działania Shin Bet prowadzi w największych portach lotniczych na całym świecie.

Rząd RPA po ujawnieniu telewizyjnego śledztwa wystosował ultimatum, by Izrael „rozwiązał tę sprawę do końca tego miesiąca, w przeciwnym razie wszyscy agenci ochrony zostaną deportowani”. Do Johannesburga oddelegowany został zespół izraelskich dyplomatów. Jeden z pracowników El Al został już deportowany, a w jego sprawie toczone jest śledztwo. Mimo pełnienia obowiązków na lotnisku i pracy dla linii lotniczych był on również członkiem personelu izraelskiej ambasady i posiadał paszport dyplomatyczny. Reporter z ukrytą kamerą, który został zatrzymany na lotnisku przez agenta El Al, nagrał przesłuchanie, na które został zabrany, mimo iż deklarował agentowi, że nie jest pasażerem, a jedynie oczekuje na przyjaciela. Agent zidentyfikowany jako Golan Rice sprawdzał jego dokumenty, przesłuchiwał, po czym nakazał opuszczenie „zastrzeżonej strefy”.

Jonathan Garb, były pracownik El Al powiedział reporterom, że ich zadaniem było wypatrywanie „podejrzanie wyglądających podróżnych”, którzy mogli być zamachowcami lub zbierać informacje dla zamachowców. Powiedział on, że zatrzymania i przesłuchania bazowały na rasowych, narodowych i religijnych przesłankach. Garb powiedział, że linie El Al były przez lata ściśle powiązane z Shin Bet. „Mamy tu do czynienia ze służbami specjalnymi działającymi ponad prawem Południowej Afryki. Mydlimy oczy wszystkim dookoła i robimy to, co chcemy. Tutejsze władze nie mają pojęcia o tym, co robimy” – powiedział reporterom Garb. Jego oskarżenie potwierdza dwóch innych byłych agentów. Mówią oni, że przesłuchiwanym zadawane były pytania nie związane jakkolwiek ze sprawami bezpieczeństwa lotniska.

Jedną z zatrzymanych na lotnisku w Johannesburgu była Virginia Tilley, działaczka organizacji South Africa’s Human Sciences Research Counsil, która w przeszłości wydała raport o łamaniu praw człowieka przez Izrael w stosunku do Palestyńczyków, oskarżając ten kraj o stosowanie apartheidu. Garb powiedział, że decyzja o jej zatrzymaniu była wynikiem jej powiązań z organizacją. Izraelscy agenci zabrali jej bagaż w osobne miejsce na przeszukanie, po czym sporządzili fotokopię przewożonych przez nią dokumentów, które następnie zostały przekazane Shin Bet w Izraelu. Szef El Al w RPA potwierdził, że Jonathan Garb pracował na lotnisku w Johannesburgu w zakresie ochrony, dodał jednak, że linie lotnicze nie były jego bezpośrednim pracodawcą.

Trzy lata temu dwie organizacje – Centre Against Racism oraz Arab Association for Human Rights – oskarżyły linie El Al o szpiegowanie podróżnych na lotniskach całego świata. Zarzuciły im przesłuchania niezgodne z prawem krajów, w których działały, oraz prawem międzynarodowym. Mohammad Zeidan, dyrektor AAFHR powiedział, że wszystkie te kontrole mają znamiona działalności operacyjnej Shin Bet.

Garb, który został zwerbowany do służb 19 lat temu powiedział również, że linie El Al szmuglowały broń do Johannesburga działając w porozumieniu z izraelską ambasadą w tym mieście. Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Yossi Levy spytany, odmówił w imieniu resortu komentarzy w tej sprawie mówiąc, że „ministerstwo nie może komentować spraw związanych z bezpieczeństwem”.

Za: radicalinfo.wordpress.com/2009/12/02/izraelscy-agenci-szpieguja-podroznych-na-lotniskach

Reklamy

1 komentarz

  1. […] przybrał dzisiaj na sile. Strony internetowe izraelskiej giełdy papierów wartościowych oraz linii lotniczych El Al zostały zdjęte w poniedziałek. Hakerzy mówią, że mają możliwość włamania się na każdy […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Cyber ataki na Izrael « Wolna Palestyna — 18/01/2012 @ 18:20


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: