Wolna Palestyna

14/07/2010

Artyści bojkotują Izrael

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:51

Alternatywna legenda Pixies, formacja Gorillaz i inne zespoły odwołały koncerty w Izraelu z powodu izraelskiego ataku na flotyllę z pomocą dla Strefy Gazy. W wyniku ataku zginęło (co najmniej) dziewięć osób.

Kultowa formacja Pixies, jedna z najbardziej wpływowych grup na amerykańskiej scenie alternatywnej, miała wystąpić w Tel Awiwie. Zawiadomiła jednak organizatora koncertu, że nie przybędzie na występ, nie podając konkretnych przyczyn. Organizatorzy wiążą jednak odwołanie koncertu z izraelskim atakiem na flotyllę z pomocą humanitarną dla Gazy.

W komunikacie przedstawiciel Pixies napisał: „Pragniemy przeprosić jak najszczerzej naszych fanów w Izraelu, ale niezależne od nas wydarzenia sprzysięgły się przeciwko nam”. Pixies wyrażają nadzieję, że „nadejdą jeszcze lepsze czasy”.

Zabicie przez izraelskich żołnierzy dziewięciu tureckich uczestników rejsu Flotylli Solidarności z Gazą spowodowało odwołanie również występów innych słynnych zespołów muzycznych i artystów.

W czwartek 3 czerwca wieczorem, niemal w ostatniej chwili, odwołały swoje koncerty w Tel Awiwie dwie grupy brytyjskie: Gorillaz i Klaxons.

Liczne ugrupowania deklarujące solidarność z Palestyńczykami żyjącymi od trzech lat w warunkach ścisłej blokady izraelskiej w Strefie Gazy, w tym również ugrupowania izraelskie, wezwały do bojkotu kulturalnego Izraela.

Także Elvis Costello, wielka postać rocka z lat 80., odwołał prezentację swego nowego albumu w Izraelu. Oświadczył w specjalnym komunikacie, że czyni to na znak protestu przeciwko „zastraszaniu i poniżaniu palestyńskich cywilów w imię bezpieczeństwa narodowego (Izraela)”.

„Z przyczyn politycznych” wycofali się z zapowiedzianych koncertów w Izraelu legendarny wirtuoz-gitarzysta Carlos Santana i ojciec amerykańskiego rapu Gil Scott-Heron.

interia.pl/pap

Tak trzymać! : )

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: