Wolna Palestyna

10/07/2010

Tysiące Palestyńczyków protestuje przeciwko nielegalnemu murowi apartheidu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:25

Tysiące Palestyńczyków uczestniczy w protestach zorganizowanych w szóstą rocznicę orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze przeciwko budowie izraelskiego muru na Zachodnim Brzegu.

Demonstracje, które będą trwały do soboty wieczór, rozpoczęły się po piątkowych muzułmańskich modlitwach w wielu palestyńskich miastach i miasteczkach na okupowanych przez Izrael terenach Zachodniego Brzegu Jordanu, m.in. w Hebronie na południu i w Dżeninie na północy.

Przeszło 700-kilometrowy mur, którego odcinki liczące 434 kilometry zostały już kompletnie ukończone, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał za nielegalny.

Mur jest ponad dwa razy dłuższy niż granica między Izraelem a okupowanymi przezeń terytoriami. Składa się z betonowych fragmentów o wysokości dochodzącej do 8 metrów i siatki drucianej z czujnikami elektronicznymi.

Betonowe fragmenty Izrael zbudował przede wszystkim na terenie palestyńskich miast, między innymi w Tulkarem, Kalkilii, Betlejem i Wschodniej Jerozolimie, uważanej przez Palestyńczyków za ich stolicę. Ponieważ mur oddziela fragmenty ziemi palestyńskiej od terytorium Zachodniego Brzegu, 9,4 proc. palestyńskiej ziemi znalazło się po izraelskiej stronie muru.

50 000 Palestyńczyków po wzniesieniu muru przez Izrael zostało praktycznie odciętych od swych pól uprawnych, które pozostały po izraelskiej stronie muru, lub ma utrudniony do nich dostęp.

Główny negocjator z ramienia Palestyńczyków Saeb Erekat oświadczył w piątek: „Mur jest dziwacznym pogwałceniem prawa międzynarodowego – zagradza rolnikom drogę na ich pola, dzieciom – drogę do szkół, dzieli rodziny”.

pap

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: