Wolna Palestyna

09/07/2010

Z Grecji wyrusza statek z pomocą humanitarną dla Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:16
Statek z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków z zablokowanej przez Izrael Strefy Gazy wyruszy z portu Lawrion w Grecji jeszcze w piątek lub w sobotę rano – podała agencja Reutera. Podróż ma potrwać 70-80 godzin. Wyprawę organizuje syn Muammara Kadafiego.

Nastąpi ona w miesiąc po ataku izraelskich sił na konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. W szturmie, który został ostro potępiony przez wspólnotę międzynarodową, zginęło dziewięciu tureckich aktywistów, w tym jeden z podwójnym obywatelstwem turecko – amerykańskim.

Nową wyprawę organizuje syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego – Saif al-Islam Kadafi. Jak powiedział, na statku znajdzie się około 2000 ton żywności i leków. – Robimy, co możemy. Jeśli wszyscy się wycofują i mówią, że Izraelczycy nie pozwalają (na dostarczenie pomocy dla Strefy Gazy), nic się nie wydarzy, a mieszkańcy Gazy pomrą z głodu – powiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Fundacji Dobroczynnej i Rozwoju Kadafiego, Jusef Sawani.

W piątek spotkał się on z dziennikarzami na pokładzie statku „Amalthea” zacumowanego w porcie Lawrion w południowo-wschodniej Grecji. Na czas podróży jednostka została przemianowana na „Hope” (Nadzieja). Sawani sprecyzował, że na pokładzie znajdzie się 10 działaczy, w tym z Libii, Nigerii i Maroka, oraz 12 członków załogi: Kubańczycy, Haitańczycy, Syryjczycy i Hindusi. Wyraził nadzieję, że „wszystko pójdzie gładko”.

– Będziemy starali się wyjaśniać innym, że jedynie pomagamy ludziom. Na statku nie ma nic prócz ryżu, oleju, pomidorów i mąki, to wszystko, co mamy. Nie mamy broni – zapewnił inżynier z Libii, który również weźmie udział w ekspedycji.

pap

Statek wypłynął z portu Lawrion w sobotę, według organizatorów podróż do Gazy zajmie 70 do 80 godzin:


Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: