Wolna Palestyna

08/07/2010

Grafitti „Wolna Gaza i Palestyna” w Getcie Warszawskim

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:32

28 czerwca br. polscy i izraelscy aktywiści spotkali się w ruinach starego Getta Warszawskiego. Aktywiści napisali sprayem na murze w języku hebrajskim „Wyzwolić wszystkie getta” oraz „Wolna Gaza i Palestyna” w języku angielskim. Napis został umieszczony na ścianie zrujnowanej  kamienicy znajdującej się naprzeciwko pozostałości po murze granicznym, oddzielającym ulice Warszawy od getta zbudowanego dla ludności żydowskiej w 1940 roku. Na szczycie muru zawieszono palestyńskie flagi. Była to pierwsza tego rodzaju akcja przeprowadzona na terenie byłego Getta Warszawskiego.

Jak mówi Yonatan Shapira, były kapitan izraelskich sił powietrznych, refusnik odmawiający służby wojskowej, działacz na rzecz kampanii BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji w stosunku do państwa Izrael):

„Większość mojej rodziny pochodzi z Polski, wielu jej członków zostało zamordowanych w obozach zagłady w trakcie Holocaustu. Kiedy spacerowałem miedzy ruinami Getta Warszawskiego nie mogłem przestać myśleć o mieszkańcach Strefy Gazy, o ponad 1,5 milionowej społeczności, która nie tylko pozostaje zamknięta w największym więzieniu świata, ale również jest systematycznie bombardowana przez samoloty bezzałogowe i śmigłowce pilotowane przez ludzi, pod dowództwem których służyłem, zanim odmówiłem służby wojskowej w 2003 roku.

Myślę również o delegacjach młodych Izraelczyków, którzy przyjeżdżają do Polski, aby poznać historię naszego narodu, poddawanych nieustającemu procesowi militarystycznego i nacjonalistycznego prania mózgu. Może kiedy zobaczą to, co dziś napisaliśmy na murze, zdadzą sobie sprawę z tego, że opresja pozostaje opresją, okupacja — okupacją, a zbrodnie przeciwko ludzkości nadal są zbrodniami przeciwko ludzkości niezależnie od tego, czy zostały popełnione tutaj w Warszawie, czy w Strefie Gazy”.

Według Ewy Jasiewicz — działaczki Polskiej Kampanii Solidarności z Palestyną i jednej z koordynatorek Ruchu Wolna Gaza (Free Gaza Movement), która uczestniczyła w rejsie konwoju humanitarnego Flotylli Wolności do Strefy Gazy — „Yonatan mógł być pilotem izraelskiej eskadry Blackhawk, która zaatakowała statek Mavi Marmara 31 maja br. W wyniku brutalnego ataku zginęło 9 osób — mogłam być jedną z nich. W Polsce pełno jest murów i ruin Getta Warszawskiego, pozostałości po obozach zagłady oraz miejsc poświęconych tym, którzy zginęli broniąc nie tylko swojej społeczności, ale również walcząc przeciwko faszyzmowi.

Polacy muszą się obudzić i zdać sobie sprawę z tego, że okupacja i getta nie skończyły się w momencie zakończenia drugiej wojny światowej. Ta taktyka i strategia dominacji oraz sprawowania kontroli nad innymi ludźmi i przejmowania ich ziemi jest nieustannie wcielana w życie w Palestynie i konsekwentnie realizowana przez państwo Izrael. Naszym obowiązkiem jest wyzwolenie wszystkich gett i zakończenie każdej okupacji”.

Pomimo wielu apeli Polska kontynuuje współpracę wojskową z Izraelem, ignorując obowiązek przestrzegania prawa międzynarodowego i zaprzestania wspierania gettoizacji Zachodniego Brzegu oraz zapewnienia ochrony ludności cywilnej.

Polska Kampania Solidarności z Palestyną razem z międzynarodowym ruchem BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji) wzywa do zakończenia izraelskiej bezkarności, łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka przez władze Izraela.

Według Ewy Jasiewicz „Polska nie może pozostawać dłużej zieloną strefą dla normalizacji izraelskiej polityki apartheidu. To na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za zakończenie gettoizacji i okupacji mieszkańców Palestyny”.

Yonatan Shapira: „Kiedy dorastałem uczono mnie, że wszystkie potworności, jakich doświadczył naród żydowski, były wynikiem milczącej zgody świata i braku reakcji. Dlatego nie mogę dłużej milczeć. Naród żydowski potrzebował wyzwolenia z getta, a teraz Izraelczycy potrzebują wyzwolenia od zbrodni wojennych popełnianych przez rząd Izraela w ich imieniu, wyzwolenia od bycia okupantem. Każdy z nas może wziąć udział w tej globalnej walce na rzecz sprawiedliwości i wsparcia kampanii Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji w stosunku do państwa Izrael, robiąc to nie tylko dla Palestyńczyków, ale również dla samych Izraelczyków”.

Relacja wideo

Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: