Wolna Palestyna

08/07/2010

B’Tselem: Izrael kradnie palestyńską ziemię

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:06

06.07.2010

Zachodni Brzeg, styczeń 2002

Osadnicy żydowscy kontrolują 42 procent Zachodniego Brzegu. Izraelska organizacja praw człowieka B’Tselem w swoim najnowszym raporcie oskarża Izrael o kradzież palestyńskiej ziemi. Raport ukazał się tuż przed spotkaniem premiera Benjamina Netanjahu z prezydentem Barakiem Obamą w Waszyngtonie.

Politycy mają rozmawiać między innymi o przedłużeniu moratorium na rozbudowę osiedli, które jest warunkiem przystąpienia Palestyńczyków do bezpośrednich rozmów pokojowych.

Według raportu, Izrael najpierw przywłaszczył sobie część palestyńskiej ziemi ogłaszając ją państwową, potem zbudował na niej 66 procent osiedli żydowskich. Resztę osad postawił na prywatnej palestyńskiej ziemi, której konfiskatę armia tłumaczyła względami bezpieczeństwa. W ten sposób pod kontrolą osiedli znalazło się 42 procent Zachodniego Brzegu, mimo że same zabudowania zajmują 1 procent powierzchni.

Organizacja B’Tselem oskarżyła więc Izrael o łamanie międzynarodowego prawa i pogwałcenie postanowień Mapy Drogowej Kwartetu Bliskowschodniego z 2003 roku, która określała zasady rozwiązania konfliktu. Izrael obiecał wówczas wstrzymanie osadnictwa. Z danych B’Tselem wynika, że w tym czasie Izrael zachęcał Żydów do zasiedlania Zachodniego Brzegu oferując dotacje finansowe. W ciągu 17 lat populacja osiedli zwiększyła się o prawie 30 procent.

Organizacja wezwała więc rząd do likwidacji osiedli i wypłacenia odszkodowań osadnikom. Izraelskie władze nie chciały komentować raportu.

IAR

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: