Wolna Palestyna

08/07/2010

Akt oskarżenia przeciwko izraelskiemu żołnierzowi, który zamordował dwie Palestynki podczas operacji „Płynny Ołów”

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:29

Izraelska prokuratura wojskowa oskarży jednego z żołnierzy o zabójstwo dwóch Palestynek podczas izraelskiej inwazji na Strefę Gazy. Kobiety zginęły mimo, że trzymały białe flagi.

Do zdarzenia doszło, gdy 30 Palestyńczyków na polecenie żołnierzy opuściło swoje domy i z białymi flagami szło w ich kierunku. Wówczas jeden z żołnierzy otworzył ogień, zabijając starszą kobietę i jej córkę.

Żołnierz podczas śledztwa twierdził, że nie chciał ich zastrzelić. Celował w nogi, gdyż był przekonany, że życie jego kolegów jest zagrożone. Prokurator doszedł jednak do wniosku, że żołnierz strzelał świadomie i wbrew rozkazom.

Incydent pierwsza badała izraelska organizacja praw człowieka. Następnie opisała go oenzetowska komisja Goldstone’a w swoim raporcie. Prokurator wojskowy zdecydował jednak o postawieniu zarzutów dopiero we wtorek.

Armia zajęła się sprawą po otrzymaniu zeznań świadków od izraelskiej organizacji praw człowieka B’Tselem oraz oenzetowskiego raportu Goldstone’a.

Prokurator wojskowy poinformował także o wszczęciu dochodzenia w sprawie czterech innych incydentów. Dotyczą one zabójstwa, utrudniania cywilom dostępu do pomocy oraz zbombardowania domu rodziny Samouni. W budynku znajdowało się wówczas około 100 osób, zginęło 29 z nich.

IAR

10 letnia Mona Samouni opowiada o atakach izraelskiej armii na jej rodzinę:

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: