Wolna Palestyna

05/07/2010

Izrael niszczy skradzione towary i osobiste rzeczy uczestników Flotylli Wolności

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:56

Jak podaje agencja Infopal, izraelskie siły okupacyjne cały czas przetrzymują towary przeznaczone na pomoc dla Gazy. Towary, które były transportowane przez statki należące do Flotylli Wolności zaatakowanej w pirackim ataku przeprowadzonym przez marynarkę izraelską.

Izrael przedstawił ONZ chęć przetransportowania pomocy do Gazy przez przejście Kerem Abu Salim na południu Strefy. Do dziś jednak nic z tych towarów nie dotarło do czekających na pomoc mieszkańców blokowanej od kilku lat Gazy.

Ale to nie koniec całej sprawy. Według naocznych świadków, mieszkańców pustyni Negev, Izraelczycy niszczą wiele z tego, co de facto zrabowali ze statków należących do Flotylli. Do akcji niszczenia miało dojść w Duda’im, na południe od Rahit, gdzie towary przeznaczone na pomoc dla Gazy były zakopywane razem ze zwykłymi śmieciami.

Do specjalnie w tym celu przygotowanych dołów została wrzucona zawartość kilkudziesięciu ciężarówek – elektryczne wózki inwalidzkie, zabawki, a ponadto rzeczy osobiste skradzione uczestnikom Flotylli.

Jeden z robotników portowych z Ashdod, dokąd zostały siłą odstawione zajęte statki, powiedział, że po wyładunku wymontowano z wózków elektrycznych akumulatory a same wózki zostały potem rzucone na jedną stertę i zniszczone.

Hatim Uwaida, funkcjonariusz Ministerstwa Ekonomii Gazy, zaprzecza jakoby pomoc została dostarczona przez Izrael do Strefy. Izrael jak widać jest zbyt zajęty uspokajaniem opinii publicznej po pirackim akcie przeciwko Flotylli.

Uwaida potwierdza informacje, według których Izrael zniszczył większość zrabowanych Flocie towarów przeznaczonych dla Gazy. „Nawet w tv widzieliśmy, jak opróżniano ładownie zatrzymanych statków i niszczono zawartość. Przede wszystkim wózki inwalidzkie i zabawki”.

Przedstawiciel rządu w Gazie zwrócił się do ONZ w sprawie towarów, które Izrael zobowiązał się dostarczyć: „Gdzie się podziały tysiące ton materiałów budowlanych, prefabrykowanych domów, lekarstw i zabawek?”

Tymczasem UNRWA, agenda ONZ niosąca pomoc uchodźcom palestyńskim, których ogromna liczba znajduje się właśnie w Gazie, potwierdza, że kryzys humanitarny w Strefie pogłębia się coraz bardziej. Nawet dostarczenie skradzionych przez Izrael artykułów nie rozwiązałoby praktycznie żadnego problemu. Należy całkowicie znieść blokadę.

Ta sytuacja – jak podkreśla UNRWA – nie może już dłużej trwać. Niezbędnym jest więc, by władze okupacyjne otworzyły wszystkie przejścia w sposób kompletny i permanentny, wpuszczając do Gazy towary i materiały, których potrzebuje ludność. W szczególności chodzi o materiały budowlane potrzebne do odbudowy zniszczeń dokonanych przez izraelskiego agresora na przełomie 2008/2009.

Kilka dni temu Izrael „zezwolił” na wwóz do Strefy Gazy niektórych towarów wcześniej zabronionych pod pretekstem, że mogą zostać użyte do produkcji broni. Chodzi o takie niebezpieczne artykuły jak marmolada, chałwa, majonez oraz małe ilości cementu i stali przeznaczone dla UNRWA.

SpiritoLibero

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: