Wolna Palestyna

02/07/2010

Brytyjski sąd uniewinnił 5 aktywistów oskarżonych o sabotaż w fabryce broni produkującej dla Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:11

Sąd w angielskim Brighton uniewinnił 5 spośród 7 osób oskarżonych o dokonanie sabotażu w fabryce broni EDO MBM produkującej elementy układów celowniczych dla izraelskich samolotów F16, wykorzystywanych w atakach na palestyńską ludność cywilną. Wyroki w sprawie dwójki pozostałych oskarżonych zapadną dzisiaj.

Firma EDO MBM  – właściciel fabryki w Brighton łamie przepisy eksportowe produkując i sprzedając władzom Izraela komponenty do broni, która jest używana przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej na Terytoriach Okupowanych. Celem aktywistów było powstrzymanie zbrodni wojennych popełnianych przez władze Izraela na ludności palestyńskiej.

Jak mówi jedna z oskarżonych po ogłoszeniu werdyktu “Przez cały okres trwania rozprawy byłam bardzo spokojna, ponieważ jestem dumna z tego, co zrobiliśmy.”

Aktywiści podjęli decyzję o akcji na terenie fabryki w styczniu ubiegłego roku po 3 tygodniach izraelskiego ataku  na Strefę Gazy przeprowadzonego pod kryptonimem operacja “Płynny ołów”. W trakcie ataku zginęło ponad 1400 Palestyńczyków. Według sędziego Richarda Goldstone`a, autora ONZ-owskiego raportu, władze Izraela w trakcie 22 dni operacji wojskowej dopuściły się zbrodni wojennych.

Siódemka aktywistów wdarła się nocą na teren zakładów EDO, uszkadzając maszyny wykorzystywane do produkcji broni i gotowe produkty o wartości wielu tysięcy funtów. Cała siódemka została następnie aresztowana i osadzona w więzieniach, gdzie prawie rok oczekiwała na procesy.

Dexter Dias, obrońca jednego z oskarżonych, oskarżył Paula Hillsa – dyrektora naczelnego firmy EDO MBM – o poświadczenie nieprawdy pod przysięgą. Hills w zeznaniach procesowych zaprzeczył jakoby jego fabryka produkowała komponenty do broni używanej przez wojsko izraelskie.

Podczas wczorajszej rozprawy sąd podzielił jednak argumentację oskarżonych, którzy twierdzili, że dokonując sabotażu w EDO MBM działali w celu zapobieżenia zbrodniom wojennym dokonywanym przez Izrael z użyciem produkowanego w fabryce wyposażenia, i uniewinnił 5 spośród oskarżonych.

Od czasu uwięzienia „siódemki z Brighton“ w całej Wielkiej Brytanii trwała intensywna kampania na rzecz uwolnienia aktywistów, prowadzona przez środowiska antywojenne i anarchistyczne.

Za: kampania-palestyna.pl, czsz.bzzz.net/czarny

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: