Wolna Palestyna

30/06/2010

Palestyński bojkot produktów z żydowskich kolonii zaczyna przynosić efekty

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:04

Ogłoszony przez Palestyńczyków bojkot towarów produkowanych na terenach nielegalnych żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu zaczął przynosić efekty: część zlokalizowanych tam zakładów została zmuszona w związku ze spadkiem sprzedaży do zmniejszenia produkcji.

Bojkot jest popierany  przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa. W tym tygodniu kampanię na rzecz oczyszczenia półek supermarketów z produktów pochodzących z nielegalnych osiedli w proteście przeciw izraelskiej okupacji ogłoszono też w Ramallah.

Celem jej inicjatorów jest pozbycie się z palestyńskich sklepów produkowanych przez osadników towarów do końca tego roku. W ramach akcji grupa wolontariuszy będzie w ciągu najbliższych tygodni sprawdzać zawartość półek sklepowych w 66 tys. punktów handlowych na Zachodnim Brzegu, przyznając miejscom wolnym od produkcji osadniczej odpowiednie certyfikaty i oznaczając je naklejkami.

Organizatorzy bojkotu podkreślają, że akcja wymierzona jest jedynie w towary pochodzące z osiedli, które zgodnie z międzynarodowym prawem są nielegalne. Produkty z terenu Izraela będą nadal sprzedawane w palestyńskich sklepach

Handel na Zachodnim Brzegu przynosi izraelskich firmom ok. 200 mln dolarów rocznie. Część fabryk z terenów żydowskich osiedli sprzedaje ok. 30 procent swojej produkcji na rynek palestyński, bojkot jest wiec dla nich mocno odczuwalny.

Od początku ogłoszenia bojkotu padło 17 zakładów w Mishor Adumim, przemysłowym rejonie między Wschodnią Jerozolima a Jerychem. Część osadników – przedsiębiorców rozważa przeniesienie się z Terytoriów Okupowanych z powrotem do Izraela. Część ograniczyła produkcję i poszukuje alternatywnych rynków zbytu.

Skutki bojkotu mogą też jednak odczuć sami Palestyńczycy, którzy stanowią ponad połowę zatrudnionych w zakładach należących do osadników i otrzymują w nich znacznie wyższe stawki niż te, które obowiązują na Zachodnim Brzegu. Władze autonomii ustanowiły więc specjalny fundusz, który ma pomóc znaleźć zwalnianym pracownikom inne zatrudnienie. Ze środków z tego funduszu mają być też finansowane specjalne granty na działalność gospodarczą, mające zachęcić Palestyńczyków do rezygnacji z pracy w żydowskich koloniach.

Źródło: guardian.co.uk/world/2010/jun/29/palestinian-boycott-israeli-settlement-goods

Za: pl.indymedia.org/pl/2010/06/51877.shtml

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: