Wolna Palestyna

23/06/2010

Gaza: 95% fabryk zamkniętych, 93% wody zanieczyszczone

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 02:45

Według najnowszego raportu izraelskiej organizacji praw człowieka B’Tselem, w wyniku izraelskiej polityki oblężenia większość fabryk w Gazie zostało zamkniętych a woda w Strefie jest zanieczyszczona.

Polityka oblężenia „doprowadziła do ekonomicznej zapaści w Gazie”, odnotowało B’Tselem w 44 stronicowym raporcie (PDF), który objął Gazę, Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnią Jerozolimę w czasie od stycznia 2009 r. do końca kwietnia 2010 r.

Oto podsumowanie tegoż raportu:

 • Zakaz wwożenia surowców oraz eksportowania towarów w Gazie, który ma miejsce odkąd Hamas przejął władzę w Strefie w czerwcu 2007 r., zmusił 95% fabryk i warsztatów na tym obszarze do zamknięcia.
 • Przed 2007 r., 4000 rodzajów dóbr było wpuszczanych do Gazy, w porównaniu do mniej niż 150, które przybywają teraz. Wśród zakazanych towarów są materiały budowlane takie jak żelazo i cement, których potrzeba do odbudowania 3500 domów zniszczonych podczas ostatniej izraelskiej ofensywy na Gazę – Operacji Płynny Ołów.
 • Ilość towarów, które dostają się przez przejścia graniczne, jest mniejsza niż ¼ tego, co przedostawało się przed oblężeniem.
 • Przed 2007 r., 70 ciężarówek wyładowanych towarami eksportowymi takimi jak meble, ubrania i produkty rolne wyjeżdżało każdego dnia z Gazy do Izraela. Obecnie Izrael zabrania eksportu prawie wszystkiego. Od początku oblężenia do końca kwietnia 2010 r. Izrael pozwolił jedynie na eksport truskawek i kwiatów na rynek europejski w kilku odosobnionych przypadkach.
  Towary dostają się do Gazy przez system tuneli umiejscowionych pod granicą z Egiptem, jednakże system ten nie jest wystarczający, by ożywić gospodarkę Gazy.
 • Problemem w Gazie jest elektryczność. 98% mieszkańców cierpi z powodu planowych przerw w jej dostawach wahających się od 8 do 10 godzin dziennie, podczas gdy pozostałe 2% ludności nie otrzymuje prądu w ogóle.
 • Przerwy w dostawach prądu spowodowane brakiem paliwa i części zamiennych uniemożliwiają prawidłowe działanie studni i zakładów odsalania wody.
 • Badania pod koniec 2009 r. wykazały, że 93% studni w Strefie Gazy było zanieczyszczonych, z wysokimi ilościami chlorku i azotanów, daleko wykraczającymi poza poziomy rekomendowane przez WHO.
 • „Zasoby wodne są niepełnowartościowe i tysiące mieszkańców nie są nawet podłączone do sieci wodnej. Dotyka to również oczyszczania ścieków. Każdego dnia około 100 000 metrów sześciennych nieoczyszczonych lub częściowo nieoczyszczonych ścieków wpływa do morza.”
 • Brak pestycydów i części zamiennych dla systemów nawadniania to problem dla rolników. Ci, którzy posiadają ziemie w pobliżu granicy z Izraelem nie mogą ich dłużej uprawiać ze względu na zakazany bądź ograniczony wstęp, a ci, którzy łamią owe rozkazy, ryzykują bycie zastrzelonymi.
 • Rybacy nie mogą wypływać dalej niż 3 mile morskie od brzegu, co ogranicza zaopatrzenie Strefy w ryby.
 • Liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków za sprawą Izraelskich Sił Okupacyjnych spadła z 456 osób w 2008 r. do 83 osób od 21 stycznia 2009 do końca kwietnia 2010. Liczby te nie obejmują Palestyńczyków zabitych podczas Operacji Płynny Ołów.
 • Raport odnotował, że izraelskie wyburzanie palestyńskich domów było kontynuowane w Strefie C Zachodniego Brzegu, gdzie od stycznia 2009 r. do końca kwietnia 2010 r. siły okupacyjne zniszczyły 44 struktury mieszkalne. Wyburzenia pozostawiły bezdomnymi 317 Palestyńczyków.
 • W 2009 Zarząd Jerozolimy wyburzył 48 budynków we Wschodniej Jerozolimie. Wyburzenia pozostawiły bezdomnymi 247 Palestyńczyków.
 • Raport donosi, że Izraelskie Siły Okupacyjne nie zaprzestały budowy kolonii i że żadne nielegalne w świetle prawa izraelskiego osady nie zostały zlikwidowane.
 • Zgodnie z raportem, bardzo niewiele śledztw Izraelskich Sił Okupacyjnych czy policji w związku z oskarżeniami o przestępstwa wobec Palestyńczyków doprowadziło do wyroków. Od rozpoczęcia drugiej intifady we wrześniu 2000 r. do końca kwietnia 2010 r. B’Tselem poinformowało biuro głównego prokuratora wojskowego o 255 przypadkach przemocy. Wniesiono tylko 11 aktów oskarżenia, z czego jeden został unieważniony.
 • Podczas tego samego okresu B’Tselem zwróciło się do Policyjnego Departamentu Śledczego Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie 180 przypadków przemocy, z czego wniesiono jedynie 12 aktów oskarżenia.
 • Od września 2000 r. B’Tselem złożyło 220 skarg do Izraelskiej Policji domagając się dochodzenia w sprawach, kiedy to Izraelczycy wyrządzili krzywdę Palestyńczykom bądź zniszczyli ich mienie. Tylko 9 spośród tych skarg doprowadziło do wniesienia aktów oskarżenia.

Dyrektor wykonawczy B’Tselem Jessica Montell powiedziała, że raport został wydany dla upamiętnienia „43 rocznicy” zakończenia Wojny Sześciodniowej, które naznaczyło „początek” izraelskiej okupacji.

Montell stwierdziła, że trwająca okupacja narusza zarówno prawa Palestyńczyków jak również „stwarza jasne zagrożenia dla izraelskiej demokracji”. „Z tego względu my jako Izraelczycy musimy domagać się odpowiedzialności za działania podjęte w naszym imieniu na Terytoriach Okupowanych i pracować nad zmianami przepisów, które naruszają prawa człowieka.”

Za: sabbah.biz/mt/archives/2010/06/14/btselem-gaza-factories-closed-water-polluted

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: