Wolna Palestyna

23/06/2010

Blokada izraelskiego statku w USA

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:14

W proteście przeciwko niedawnemu atakowi izraelskich komandosów na konwój statków wiozących pomoc humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy, ponad 800 aktywistów ruchów pracowniczych i społecznych uniemożliwiło rozładunek izraelskiego statku w porcie Oakland w Kaliforni w niedzielę 20 czerwca, blokując wejścia do portowych doków. Lokalni dokerzy odmówili przełamania linii pikiety by wziąć udział w rozładunku, który w rezultacie został opóźniony o 24 godziny.

Akcję zorganizowano w ciągu 10 dni po rozejściu się informacji, że do portu w Oakland ma wpłynąć 20 czerwca statek izraelskiej spółki Zim Lines. Protest rozpoczęto o 5.30 nad ranem pod 4 bramami do terminalu Stevedore Services of America, gdzie pojawiło się kilkaset osób z propalestyńskimi banerami, skandujących m.in. “Wolna Palestyna, nie rozbijajcie pikiety” i domagających się zniszczenia tzw. muru apartheidu.

Portowi dokerzy ze związku International Longshore and Warehouse Union powołując się na regulacje dotyczące bhp zawarte w ich umowach o pracę odmówili konfrontacji z protestującymi i próby przejścia przez linię pikiety, by stawić się na stanowiskach pracy.

Między 8.30 a 9.00 zorganizowano awaryjne spotkanie arbitrażowe, by rozstrzygnąć, czy dokerzy mogą odmówić naruszenia blokady bez konsekwencji dyscyplinarnych. Po obejrzeniu liczby protestujących przy każdej z bram, mediator wydał orzeczenie na korzyść portowych związkowców uznając, że przedostanie się do doków mogłoby być dla pracowników zbyt niebezpieczne. Dokerów wysłano do domu z pełnym wynagrodzeniem.

Decyzję tę zgromadzeni przyjęli wiwatami, a organizatorzy akcji ogłosili historyczne zwycięstwo – pierwszy bojkot izraelskiego statku w Stanach Zjednoczonych. By kontynuować blokadę terminalu przez 24 godziny, na 16.30 zwołano kolejną pikietę.

Kilka tygodni wcześniej bojkot izraelskich statków ogłosił związek norweskich dokerów, podobne akcje zaplanowano także w innych portach na świecie, m.in. w Szwecji i Południowej Afryce.

pl.indymedia.org/pl/2010/06/51800.shtml, własne

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: