Wolna Palestyna

18/06/2010

Aszkenazyjscy ortodoksi nie chcą integracji z Sefardyjczykami

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:48

Dziesiątki tysięcy ubranych na czarno ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowały 17 czerwca w Jerozolimie i Bnei Brak przeciwko integracji w religijnej szkole dla dziewcząt. Decyzję w tej sprawie podjął izraelski Sąd Najwyższy. Demonstranci między innymi trzymali plakaty z napisami „Sąd Najwyższy jest faszystowski”.

W żydowskiej kolonii Emanuel na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu Żydzi aszkenazyjscy (mający korzenie wschodnio- i środkowoeuropejskie, mówiący w jidysz) nie chcą, żeby ich córki uczyły się wspólnie z córkami Żydów sefardyjskich (potomków ludności żydowskiej wypędzonej w XV wieku z Hiszpanii i Portugalii, która znalazła schronienie głównie w północnej Afryce), mających niższy status społeczno-ekonomiczny. Obie grupy różnią się religią, językiem i społeczną tożsamością. W Izraelu na czele urzędowego judaizmu stoi dwóch Naczelnych Rabinów: aszkenazyjski i sefardyjski.

Aszkenazyjczycy domagają się utrzymania praktykowanej od lat segregacji w szkole twierdząc, że Sefardyjczycy nie są dość religijni.

Sąd Najwyższy Izraela odrzucił tę argumentację i nakazał integrację w szkole dla dziewcząt. Orzekł też, że 43 pary rodzicielskie, które sabotowały wysiłki integracyjne nie posyłając córek do szkoły, mają rozpocząć w czwartek odsiadywanie kary dwóch tygodni pozbawienia wolności.

Parlamentarzysta z konserwatywnej sefardyjskiej partii Szas Nissim Zeev powiedział: To jest przykład czegoś, co powinno było zostać przekazane sądowi rabinicznemu. To jest nadmierne i trochę zastanawiające, że Sąd Najwyższy nakłada wyrok więzienia na tych rodziców. Stwierdził też, że sefardyjskie dziewczęta mają prawo do chodzenia do tych samych szkół, gdyż dzięki temu mogą mieć dostęp do tej samej edukacji.

Policja informuje, że w Jerozolimie co najmniej 30 tysięcy osób demonstrowało poparcie dla Żydów aszkenazyjskich. Liczbę demonstrantów w Bnei Brak w środkowym Izraelu również oszacowano na dziesiątki tysięcy. Porządku strzegło 10 tysięcy policjantów. Nie zanotowano żadnych aktów przemocy.

Ultraortodoksyjnych Żydów jest w Izraelu ok. 650 tys. – niespełna 10% populacji.

Za: pap, lewica.pl

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: