Wolna Palestyna

17/06/2010

„Złagodzenie” blokady Strefy Gazy nie wystarczy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:15

Izraelski gabinet bezpieczeństwa zgodził się złagodzić blokadę lądową Strefy Gazy. Decyzja została podjęta pod wpływem międzynarodowych nacisków i fali oburzenia po ataku na Flotyllę Wolności. W oficjalnym oświadczeniu z 17 czerwca czytamy: Uzgodniono, że nastąpi liberalizacja systemu, zgodnie z którym dobra o charakterze cywilnym są wwożone do Gazy [i] poszerzenie napływu materiałów do projektów cywilnych, które są pod międzynarodowym nadzorem.

Kontrolujący terytorium Gazy Hamas odrzucił jednak to oświadczenie jako propagandę. Ahmed al-Kord z palestyńskiego ministerstwa spraw socjalnych powiedział: Naszym życzeniem jest, żeby granica została otwarta całkowicie. Ten nowy izraelski system jest nie do zaakceptowania. Poza tym – jak stwierdził korespondent Al Dżaziry Ayman Mohyeldin – w oświadczeniu izraelskich władz nie ma nic o zniesieniu blokady morskiej.

Oświadczenie z 17 czerwca miało na celu wysłać wyraźny sygnał, że Izrael pozwoli organizacjom międzynarodowym, takim jak ONZ, importować zakazane dotąd materiały budowlane, niezbędne do obudowy po wojnie w Gazie. Gabinet bezpieczeństwa podkreślił jednak, że zostaną utrzymane istniejące procedury zapobiegania napływowi broni i materiałów wojennych. Choć nie została opublikowana szczegółowa lista dozwolonych przedmiotów, to gazeta „Ha’aretz” napisała, że są pośród nich: artykuły żywnościowe, zabawki, przybory piśmiennicze, sprzęt kuchenny i materace.

Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Catherine Ashton powiedziała w odpowiedzi na decyzję Izraela, że tym, co się liczy są szczegóły i że państwo to musi upewnić się, że dużo, dużo więcej towarów może dostać się do Gazy, by umożliwić ludziom odbudowę domów, budowę szkół, miejsc tworzących infrastrukturę, a także umożliwić ludziom prowadzenie zwyczajnego życia.

Dyrektor Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną Malcolm Smart powiedział, że to, co ogłosił Izrael nie jest wystarczające i że musi teraz wywiązać się ze swoich zobowiązań jako mocarstwo okupacyjne podlegające prawu międzynarodowemu i znieść blokadę. Tak samo istotne jak pozwolenie na wwóz towarów do Gazy jest pozwolenie na wywóz z niej towarów eksportowych, jednak nie ma o tym wzmianki w dzisiejszym oświadczeniu, dodał.

Izrael twierdzi, że blokada Gazy jest niezbędna, by zapobiec przemytowi broni, która trafia w ręce Hamasu. Ale Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża opisał blokadę jako nielegalną.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=21868


Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: