Wolna Palestyna

16/06/2010

Izrael przekaże Gazie całą pomoc przejętą z Flotylli?

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 15:00

Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Izraelem a ONZ tysiące ton stanowiących pomoc humanitarną dóbr, przejętych z Flotylli Wolności, zostaną dostarczone do Gazy. Izraelscy wojskowi powiedzieli 15 czerwca, że ONZ będzie nadzorowała sposób, w jaki zostaną spożytkowane towary takie jak żywność, ubrania i lekarstwa.

Rzecznik ONZ Richard Miron potwierdził zawarcie umowy. Korespondentka Al Jazeery w Gazie Nicole Johnston powiedziała, że najważniejszą sprawą jest fakt, iż cała pomoc ma trafić do Gazy. Główną kwestią sporną była niechęć Izraela, by dopuścić materiały budowlane i cement do Strefy, są to zazwyczaj zakazane rzeczy w Gazie, bo Izrael obawia się, że Hamas będzie budował bunkry. To nie nadejdzie dzisiaj, może minąć dzień lub dwa, zanim pomoc nadejdzie – powiedziała dziennikarka.

Aż do 15 czerwca Hamas odrzucał warunki Izraela dotyczące tego, jak dużo pomocy zostanie przekazane. Było to formą protestu przeciwko trwającej od trzech lat blokadzie Gazy.

Jak podaje aljazeera.net, Izrael przejął 10 tysięcy ton towarów ze składającej się z sześciu statków Flotylli. Stało się to po krwawym ataku 31 maja, w którym zostało zabitych dziewięciu tureckich działaczy.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=21851

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: