Wolna Palestyna

14/06/2010

Irańskie statki z pomocą humanitarną wyruszają do Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 21:32

Iran wysyła statki z pomocą do oblężonej Gazy. Jeden statek wypłynął z portu w niedzielę a drugi wyruszy do piątku. Na pokładach znajdą się artykuły spożywcze, budowlane i zabawki. „Do czasu zakończenia (izraelskiej) blokady Gazy, Iran będzie kontynuował wysyłanie statków z pomocą” powiedział przedstawiciel Irańskiego Stowarzyszenia dla Obrony Narodu Palestyńskiego.

Iran już wcześniej wysyłał pomoc dla Strefy przez Egipt. Nie jest jasne, czy najnowsze statki zrobią to samo, czy będą próbowały wpłynąć do portu w Gazie.

W styczniu 2009 roku izraelski okręt wojenny zbliżył się do irańskiego statku z pomocą humanitarną kierującego się do śródziemnomorskiej enklawy i nakazał mu opuszczenie wód 70 kilometrów (45 mil) od Gazy. Statek popłynął do Egiptu lecz odmówiono mu pozwolenia na rozładowanie towaru.

Delegacja parlamentarzystów planująca wizytę w Gazie będąc niechętną wobec konfrontacji z Izraelem zrobi to raczej od strony Egiptu niż płynąc na statkach z pomocą skierowanych bezpośrednio do Gazy.

Alaeddin Boroujerdi, szef parlamentarnego Komitetu ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że władze egipskie są pozytywnie nastawione do proponowanej wizyty parlamentarzystów ale mają jeszcze wydać oficjalną zgodę.

Do jednej czwartej spośród 291 irańskich ustawodawców wyraziło chęć podroży do Gazy, relacjonowały irańskie media.

Przedstawiciel młodzieżowej organizacji Irańskiego Stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca powiedział, że około 100,000 Irańczyków zgłosiło się jako potencjalna załoga na statki z pomocą humanitarną dla Gazy.

Izraelska marynarka wojenna rozpoczęła już przygotowania do porwania statków.

Na podstawie: in.reuters.com/article/idINIndia-49287520100614

Reklamy

1 komentarz

  1. […] Irańskie statki z pomocą humanitarną wyruszają do Gazy Komentarze (0) Trackbacki (0) Dodaj komentarz Trackback […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Bez międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry działaczy z Flotylli Wolności « Judeopolonia — 15/06/2010 @ 13:26


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: