Wolna Palestyna

14/06/2010

Bez międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry działaczy z Flotylli Wolności

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 20:29

Jak informują dziś światowe media, Izrael ostatecznie odrzucił możliwość przeprowadzenia niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry aktywistów biorących udział we Flotylli Wolności. Izraelski rząd zatwierdził powołanie komisji śledczej, która zajmie się atakiem izraelskich sił na konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Ma w niej brać udział dwu obserwatorów z zagranicy. Decyzję izraelskich władz pochwalił już Waszyngton.

Przewodniczącym izraelskiej „niezależnej publicznej komisji” został emerytowany sędzia Sądu Najwyższego, 75-letni Jacob Turkel – poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. W skład tego gremium wchodzi jeszcze dwóch członków z Izraela – ekspert prawa międzynarodowego, 93-letni Szabtaj Rosen i 86-letni emerytowany generał Amos Horew. Ponadto w jej pracach jako obserwatorzy bez prawa głosu uczestniczyć będą były pierwszy minister (szef rządu) Irlandii Północnej David Trimble i były szef wojskowego sądownictwa Kanady, generał Ken Watkin.

Kontrowersje budzi pierwsza nominacja. Trimble, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z Północnej Irlandii, obecnie członek proizraelskiej frakcji w Izbie Lordów brytyjskiego parlamentu, jak większość protestantów w Irlandii Północnej mocno identyfikuje się z Izraelem. Także ograniczony przedmiot dochodzenia jest przedmiotem krytyki.

Premier Izraela Benjamin Netenjahu powiedział, że komisja nie będzie mogła przesłuchiwać żadnych żołnierzy za wyjątkiem dowódcy. Armia prowadzi swoje własne wewnętrzne dochodzenie. Zamiast tego działania komisji skupią się prawdopodobnie na zagadnieniach prawnych, takich jak stanowisko Izraela w sprawie blokady Gazy i decyzja władz, żeby podjąć działania zbrojne na wodach międzynarodowych.

Wiarygodność izraelskiego dochodzenia kwestionuje Turcja. W czasie ataku zginęło dziewięciu jej obywateli. – Jednostronne śledztwo Izraela jest dla nas bez wartości. Chcemy komisji utworzonej pod bezpośrednią kontrolą Narodów Zjednoczonych. Jeśli Izrael nie spełni żądań Turcji, Turcja będzie miała prawo dokonać przeglądu stosunków (wzajemnych) i podjąć (odpowiednie) przedsięwzięcia – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Ankarze turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

Izrael odrzucił przed tygodniem propozycję ONZ, aby śledztwem w sprawie ataku na Flotyllę Wolności, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy, zajęła się międzynarodowa komisja.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs ocenił jednak, że powołanie izraelskiej komisji z udziałem zagranicznych obserwatorów jest „ważnym krokiem na przód”. Wcześniej amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice oświadczyła, że w ocenie USA Izrael jest w stanie przeprowadzić samodzielnie wiarygodne i bezstronne dochodzenie, ale udział zagranicznych obserwatorów doda komisji śledczej wiarygodności.

Za: lewica.pl/?id=21838
czsz.bzzz.net/czarny/node/2926

Abbas: izraelska komisja nie jest bezstronna

Mahmud Abbas skrytykował w Paryżu izraelską komisję, która ma zbadać okoliczności ataku na Flotyllę Wolności. Prezydent Autonomii Palestyńskiej rozmawiał w Paryżu z prezydentem Nicolasem Sarkozym.

Wychodząc z Pałacu Elizejskiego Mahmud Abbas powiedział czekającym na niego dziennikarzom, że stworzona decyzją władz izraelskich komisja „w swojej aktualnej formie nie spełnia żądania Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Rada Bezpieczeństwa zażądała 1 czerwca, by przeprowadzone zostało „bezstronne” dochodzenie na temat okoliczności ataku, w wyniku którego zginęło 9 osób.

Mahmud Abbas dał do zrozumienia, że izraelskiej komisji brakuje właśnie tej bezstronności. Będzie ona bowiem liczyła tylko dwóch nieizraelskich członków, którzy będą w niej wyłącznie obserwatorami.

Palestyński przywódca ponownie zażądał, by Izrael zakończył blokadę Strefy Gazy. Jego zdaniem, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie musi zostać uaktywniony nie później niż jesienią.

IAR

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: