Wolna Palestyna

13/06/2010

Przywódca Ligi Arabskiej składa wizytę w Gazie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:42

Sekretarz Generalny Ligi Arabskiej Amr Moussa odwiedził Gazę. Jest to pierwsza wizyta wysokiego rangą przedstawiciela tej organizacji odkąd Hamas objął po uprzednim wygraniu wyborów kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku. Izrael zaostrzył wtedy blokadę tego terytorium.

Wiele wskazuje na to, że wydarzenie to ma miejsce w związku z podjętą 31 maja przez Flotyllę Wolności próbą przerwania blokady Gazy, trwającej od czterech lat, a możliwej dzięki wspólnym staraniom Izraela i Egiptu.

Wizyta Moussy ma na celu między innymi doprowadzenie do porozumienia między Hamasem a Fatahem (Palestyńskim Ruchem Wyzwolenia Narodowego), który kontroluje Zachodni Brzeg. Przywódca Ligi Arabskiej spotka się nie tylko z liderami Hamasu i innych odłamów politycznych, ale także z miejscowymi biznesmenami oraz przedstawicielami ONZ i organizacji pozarządowych. Podkreślił też, że organizacja ta zdecydowanie domaga się zakończenia blokady Gazy.

„Ta blokada powinna zostać zdjęta. Stanowisko Ligi Arabskiej jest tu znane. Nie tylko Arabowie, lecz i cały świat powinien wesprzeć naród palestyński w żądaniu zniesienia blokady” – powiedział Moussa, który udał się do Strefy Gazy przez przejście w Rafah na granicy z Egiptem.

Po ataku sił zbrojnych Izraela na Flotyllę Wolności Egipt otworzył swoją granicę z Gazą dla wszystkich osób z ważnymi pozwoleniami na jej przekroczenie. Ogłosił też, że granica pozostanie otwarta bezterminowo.

Izrael utrzymywanie blokady uzasadnia koniecznością zapobiegania atakom rakietowym ze strony Palestyńczyków. Obserwatorzy podkreślają, że restrykcje sprawiają, iż codzienne życie liczącej półtora miliona ludności Gazy jest bardzo ciężkie.

Jak donosi news.bbc.co.uk, w ubiegłym tygodniu Barack Obama powiedział, że blokada jest nie do utrzymania i obiecał setki milionów dolarów pomocy.

Na początku czerwca Moussa powiedział, że skupiająca 22 państwa członkowskie Liga Arabska zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z żądaniem zniesienia blokady.

Za: lewica.pl, pap

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: