Wolna Palestyna

10/06/2010

Złagodzenie oblężenia Gazy to pozory

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 12:09

Po międzynarodowym skandalu związanym z atakiem wojsk izraelskich na znajdujący się na wodach międzynarodowych konwój humanitarny, Izrael postanowił złagodzić nieco blokadę strefy Gazy. Jak poinformowały dziś palestyńskie władze, zniesione ma zostać embargo na import przekąsek i napojów do tej enklawy.

Zdaniem rządzącego strefą Gazy Hamasu, mieszkańcy tego terytorium najbardziej potrzebują cementu niezbędnego do odbudowy budynków zniszczonych w czasie izraelskiej ofensywy z przełomu 2008/2009 r., a nie napojów gazowanych. Wg władz Izraela zakaz importu cementu jest zasadny, gdyż Hamas mógłby wykorzystać cement do budowy bunkrów i innych wojskowych instalacji.

Izrael utrzymuje również, że wprowadzenie nowej listy dozwolonych produktów, którą ogłoszono na kilka godzin przed spotkaniem Baraka Obamy z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem w Waszyngtonie, nie ma związku ze skandalem dotyczącym siłowego przejęcia statków Flotylli Wolności, w wyniku którego zginęło co najmniej 9 propalestyńskich aktywistów.

Na nowej liście towarów, które mają zostać udostępnione Palestyńczykom, mają się znaleźć m.in: chipsy ziemniaczane, owoce w puszkach, napoje gazowane, paczkowany humus i soki. Kilka miesięcy wcześniej zezwolono też na wwóz m.in. dżemu.

Izrael twierdzi, ze blokada strefy Gazy jest konieczna, by uniemożliwić Hamasowi zaopatrywanie się w broń. Wg ONZ, izraelska blokada spowodowała w strefie Gazy kryzys humanitarny, czemu rząd izraelski usilnie zaprzecza.

Sekretarz generalny ONZ uważa też, że przynosi ona skutek odwrotny do zamierzonego, jest niemoralna i nie do wybronienia, gdyż szkodzi nie Hamasowi, a cywilom.

Zdaniem palestyńskich władz, nowa lista produktów, które można wwozić na terytorium Gazy nie ulży doli jej mieszkańców. “Mamy 3 zakłady produkujące napoje gazowane. Mówią, że chcą pozwolić na wwóz chipsów, ale my mamy fabryki produkujące tyle chipsów ile potrzeba dla zaspokojenia potrzeb Gazy” – stwierdził Ziyad al-Zaza, minister gospodarki i handlu w rządzie Hamasu.

“Oczekujemy na prawdziwe zniesienie blokady, na import surowców dla przemysłu i materiałów budowlanych dla odbudowy Gazy” – dodał.

Większość towarów pierwszej potrzeby trafia do Strefy Gazy tunelami przemytniczymi pod granicą z Egiptem.

Źródło oryginalne: reuters.com/article/idUSTRE65820E20100609
Źródło polskie: pl.indymedia.org/pl/2010/06/51610.shtml

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: