Wolna Palestyna

09/06/2010

Rozluźnienie blokady w zamian za ustępstwa w sprawie śledztwa?

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:31

Powołując się na brytyjski dziennik Daily Telegraph, agencja prasowa AFP informuje w swym dzisiejszym serwisie o zakulisowych negocjacjach między rządem Izraela a władzami USA. Według informacji gazety, władze izraelskie sondują możliwość uzyskania ustępstw co do międzynarodowego dochodzenia w sprawie masakry aktywistów Flotylli Wolności w zamian za obietnicę rozluźnienia blokady Strefy Gazy.

Według izraelskiej propozycji, w skład izraelskiej komisji badającej okoliczności ataku miałoby wchodzić dwu międzynarodowych obserwatorów, po jednym z Unii Europejskiej i USA. Premier Izraela wykluczył natomiast objęcie dochodzeniem i ewentualne ukaranie dowódców oddziału komandosów, którzy w zeszły poniedziałek zastrzelili 9 uczestników konwoju z pomocą humanitarną dla Gazy. Władze izraelskie sondują stanowisko swych głównych sojuszników w sprawie oferty, według przecieków trwają rozmowy na ten temat z rządami USA i Wielkiej Brytanii.

W zamian za zgodę na ograniczone dochodzenie, Izrael ma oferować rozluźnienie kontroli na granicach Strefy i umożliwienie ONZ dostarczenia do Gazy materiałów budowlanych niezbędnych do odbudowy 60 tysięcy domów, zniszczonych podczas izraelskiej inwazji na Gazę w grudniu 2008 roku.

W międzyczasie przedstawiciele 21 krajów Azji i Bliskiego Wschodu zgromadzeni na szczycie bezpieczeństwa w Stambule potępili izraelski atak na Flotyllę Wolności. Władze Turcji, której 8 obywateli zginęło w izraelskim ataku, wykluczyły normalizację stosunków z Izraelem do czasu przeprowadzenia niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku. Premier Rosji Władymir Putin, obecny na szczycie w Stambule, określił izraelski rajd na Flotyllę jako „brutalne złamanie” prawa międzynarodowego i zapowiedział, że Rosja wystąpi o powołanie międzynarodowej komisji śledczej na forum ONZ.

Za: czsz.bzzz.net/czarny/node/2914

Reklamy

1 komentarz »

  1. […] Rozluźnienie blokady w zamian za ustępstwa w sprawie śledztwa? Komentarze (0) Trackbacki (0) Dodaj komentarz Trackback […]

    Polubienie

    Pingback - autor: “Dla izraelskich żołnierzy byłam zwierzęciem” – talmudyczna lekcja dla aktywistów Flotylli Wolności « Judeopolonia — 09/06/2010 @ 20:33 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: