Wolna Palestyna

07/06/2010

Wywiad z A. Papadokostopoulosem, uczestnikiem Flotylli Wolności

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:16

Poniżej publikujemy wywiad z Aristidesem Papadokostopoulosem, uczestnikiem zaatakowanej w poniedziałek rano przez izraelskich komandosów Flotylli Wolności. Podczas ataku Aristides był na pokładzie jednostki “Free Mediterranean”. Zamieszczony na portalu From the Greek Streets (occupiedlondon.org/blog) wywiad przeprowadzili we wtorek 1 czerwca wieczorem dziennikarze gazety „O Dromos”.

Czy możesz nam powiedzieć, co dokładnie wydarzyło się od momentu ataku?

Tuż przed 5 rano w poniedziałek Izraelczycy zaatakowali nas na wodach międzynarodowych, 70 mil morskich od wybrzeża Gazy. Atak nastąpił najpierw na największy, turecki statek, wiozący większość aktywistów, a potem na inne jednostki flotylli. Od początku Izraelczycy używali ostrej amunicji, stąd tak wysoka liczba ofiar. Najpierw zaatakowali dwa statki pasażerskie, potem dwie kolejne jednostki z Turcji, potem zaś weszli na pokład „Free Mediterranean”. Flotylla posuwała się do przodu pomimo ostrzeżeń Izraela, ponieważ znajdowaliśmy się na wodach międzynarodowych, gdzie Izraelczycy nie mają prawa zatrzymywać i kontrolować statków. Trzeba to powiedzieć wprost, i społeczność międzynarodowa powinna wyciągnąć konsekwencje. Izrael nie ma prawa zachowywać się jak szeryf w tym regionie, nie pozwalający nikomu zbliżyć się do Gazy.

Komandosi wspięli się na pokład statku z pontonu, opanowali pokład i skierowali statek do portu Ashdod, gdzie zaczęła się wojna psychologiczna. Grozili nam, że zostaniemy deportowani albo osadzeni w więzieniu. Niektóry z nas podjęli decyzję o dobrowolnej deportacji, tak, by jak najszybciej dostać się do Grecji i opowiedzieć o przebiegu wypadków po izraelskiej napaści. Inni postanowili rzucić wyzwanie izraelskim władzom, [odmawiając podania tożsamości], ponieważ nie uznają zwierzchności Izraela nad wodami międzynarodowymi. Muszę dodać, że zatrzymani przez Izrael zakładnicy nie złamali prawa, to władze izraelskie działały bezprawnie. Na terenie portu, mogę to z całą pewnością stwierdzić, pobici zostali Vangeilis Pissas, Yiannis Karipidis oraz dwaj inni aktywiści, jak również Amerykanin, który wystąpił wcześniej w filmie „Gaza we are coming” i szwedzki saksofonista, który pochodzi z Izraela. Wszyscy zostali pobici w obecności innych uprowadzonych. Strażnicy portowi, wojskowi, policjanci, w sumie prawie 500 osób znęcało się nad nimi grożąc linczem. Nie przesadzam, to było w sumie 500 osób.

Gdzie?

Przy wejściu na teren portu. W pobliżu bramy głównej, niedługo po tym jak przybyliśmy do Ashdod. Właśnie tam ich bili.

Dlaczego zostali pobici?

Vangelis Pissias został pobity, ponieważ odmówił złożenia odcisków palców. Pozostali zostali zaatakowani równie brutalnie, i byłem świadkiem, jak jednemu z nich podawano jakieś zastrzyki. Po zastrzyku amerykański aktywista przewrócił się na ziemię i przestał poruszać.

Niektóre stacje telewizyjne informowały o torturowaniu aktywistów elektrowstrząsami. Czy to prawda?

Tak, to prawda, jednak nie działo się to na pokładach statków. Wiem, że zrobili to Michalisowi Tiktopoulosowi. Porażono go prądem w mojej obecności. Szedł bardzo wolno, i żeby szybciej zszedł na ląd żołnierz, który nas eskortował, poraził go prądem, a potem uderzył.

Jaka była wasza sytuacja po dotarciu do portu i później?

Presja psychologiczna była nie do zniesienia. W życiu czegoś takiego nie widziałem, cały kraj jest kontrolowany przez wojsko. Niewyobrażalne ilości żołnierzy na każdym kroku. Całe lotnisko, z którego nas deportowano, było obstawione przez policję. To niewyobrażalne, to jest państwo policyjne.

Aristides, ostatnie pytanie. Co stanie się z tymi, którzy odmówili współpracy z napastnikami i pozostali w Izraelu. Co się z nimi stanie? Gdzie ich przewieziono?

Zabrali ich do więzienia, dziś ambasada i ministerstwo spraw zagranicznych ma skontaktować się z nimi i z prawnikami. Gdy wczoraj prosiliśmy o prawnika i kontakt z ambasadą, odmówiono nam. Nie pozwolili nam rozmawiać z adwokatem ani z naszymi dyplomatami. Dziś jednak oświadczyli ministerstwu spraw zagranicznych, że pozwolą na kontakt z uwięzionymi. Ta sytuacja była nie do zniesienia. Wszelkimi sposobami próbowali nas złamać, zmusić do podpisania zgody na deportację i całkowitego poddania się ich rozkazom.

Za: czsz.bzzz.net/czarny/node/2878

Reklamy

2 Komentarze »

  1. TWORZYMY Rzeczywistość …Zobaczcie to.. Tutaj można zablokować ONET.PL i jego propagande http://teno386.awardspace.info _ . Polega to na zawieszaniu serwera im wiecej uczestników to ONET.PL padnie. ____ tworzymy rzeczywistość ___ cały myk polega aby przebywać ON-lline nonstop lub co jakiś czas.

    Polubienie

    Komentarz - autor: ano — 08/06/2010 @ 17:53 | Odpowiedz

  2. […] Wywiad z A. Papadokostopoulosem, uczestnikiem Flotylli Wolności […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Nowe fakty w sprawie żydowskiej masakry na Mavi Marmara « Judeopolonia — 08/06/2010 @ 18:18 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: