Wolna Palestyna

06/06/2010

Izrael: „Nie” dla międzynarodowego śledztwa, „nie” dla zniesienia blokady

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:24

Ambasador Izraela w USA w dzisiejszym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News zapowiedział, że rząd jego kraju nie wyrazi zgody na powołanie międzynarodowej komisji śledczej pod patronatem ONZ, mającej przeprowadzić dochodzenie w sprawie masakry aktywistów na pokładzie statku „Mavi Marmara”. Wcześniej w rozmowie telefonicznej z izraelskim premierem Netanyahu powołanie takiej komisji zaproponował sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon. Izraelski ambasador dodał, że jego kraj nie zamierza przepraszać za poniedziałkową masakrę.

„Odrzucamy możliwość powołania międzynarodowej komisji. Omawiamy z administracją prezydenta Obamy sposoby przeprowadzenia odpowiedniego dochodzenia przez władze izraelskie” – oświadczył izraelski ambasador w USA, Michael Oren. „Izrael jest państwem demokratycznym. Izrael ma możliwości i prawo do przeprowadzenia własnego śledztwa, Izrael nie zgodzi się, by być obiektem śledztwa prowadzonego przez inne kraje” – dodał dyplomata.

W skład proponowanej przez ONZ komisji wchodzić by mieli przedstawiciele USA, Izraela i Turcji pod przewodnictwem byłego premiera Nowej Zelandii.

Pomimo rosnącej presji ze strony swych dotychczasowych sojuszników z USA na czele oraz apeli ONZ na dzisiejszym posiedzeniu rząd Izraela odrzucił też możliwość zniesienia bądź zawieszenie trwającej od prawie 3 lat blokady granic Strefy Gazy. Swą decyzję władze izraelskie motywują względami bezpieczeństwa kraju.

Tymczasem w sobotnim wywiadzie dla telewizji Al Jazeera rzecznik prasowy UNRWA, organizacji do spraw pomocy Palestynie przy ONZ, Chriss Gunness po raz kolejny stwierdził, że izraelska blokada Strefy powoduje poważny kryzys humanitarny i powinna zostać natychmiast zniesiona. Rzecznik ONZ w Gazie stwierdził między innymi, że z powodu blokady niemożliwa jest odbudowa zniszczeń wywołanych izraelskim atakiem na Gazę z grudnia 2008 roku, a bezrobocie w Strefie sięga 44%. Izraelska blokada, w tym zakaz importu materiałów budowlanych powoduje też katastrofę edukacyjną w Strefie: „Co roku zmuszeni jesteśmy odmówić przyjęcia do szkół kilku tysięcy dzieci. Już 39000 dzieci w Gazie nie ma dostępu do finansowanej przez ONZ edukacji z powodu niemożliwości odbudowy zbombardowanych szkół” stwierdził Gunness i dodał, że z powodu blokady i niemożliwości eksportowania wytwarzanych w Gazie produktów gospodarka Strefy jest w 80% uzależniona od pomocy humanitarnej.

Na temat poniedziałkowego ataku na Flotyllę Wolności i izraelskiej blokady Strefy Gazy głos zabrała także Navi Pillay, przewodnicząca komisji praw człowieka ONZ. Podczas wizyty w Ugandzie na konferencji Międzynarodowego Trybunału Karnego ONZ Pillay stwierdziła, że władze izraelskie odpowiedzialne za masakrę aktywistów dokonaną w poniedziałek mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej przed sądami międzynarodowymi, oraz że rozpatruje obecnie kilka wniosków w tej sprawie zgłoszonych przez organizacje obrony praw człowieka. Pillay jest również zdania, że izraelska blokada Strefy Gazy stanowi naruszenie praw człowieka: „Międzynarodowe prawo humanitarne zakazuje głodzenia ludności cywilnej jako metody walki. Zakazuje również stosowania przeciwko niej zasady odpowiedzialności zbiorowej, z tych powodów w swych corocznych raportach informuję kraje członkowskie ONZ, że izraelska blokada Gazy jest nielegalna i że powinna zostać zniesiona.” – stwierdziła Pillay cytowana przez telewizję Al Jazeera.

Za: czsz.bzzz.net/czarny/node/2898

After seeing passengers shot at close range they tried to grab the weapons to stop the killing. Kenneth Nichols O’Keefe was later beaten by the Israelis.

A US war veteran said yesterday he confronted Israeli commandos when they raided a Gaza-bound aid ship which he had boarded as a peace activist, Anatolia news agency reported.
Kenneth Nichols O’Keefe, his face bruised and still stained with blood, flew to Istanbul from Tel Aviv, on his way to Ireland, the report said.

„We overpowered three Israeli commandos. They looked at us… They thought we would kill them, but we let them go,” O’Keefe said, adding he took the weapon of one of the soldiers and emptied it, according to Anatolia.

The ex-marine said he saw five people being killed on board the Mavi Marmara.

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: