Wolna Palestyna

06/06/2010

Antyrządowe demonstracje w Tel Avivie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 20:42

Demonstracja w Tel Avivie, 31.05.2010

Jak donoszą dziś brytyjskie Indymedia, ponad 15 tysięcy osób wzięło udział w demonstracji przeciwko rasistowskiej polityce władz Izraela, blokadzie Strefy Gazy i masakrze aktywistów z Flotylli Wolności, jaka przeszła w sobotę wieczorem ulicami Tel Awiwu. Organizatorami pierwszego masowego protestu przeciwko ultraprawicowemu rządowi, jaki odbył się w Izraelu, była koalicja organizacji lewicowych i antywojennych. Uczestnicy marszu zostali zaatakowani przez prawicowych bojówkarzy.

W odezwie przyjętej przez organizatorów marszu czytamy: „Nadszedł czas, by powrócił zdrowy rozsądek, by ocalić społeczeństwo przed zagładą. Bez stworzenia dwu państw i dwu stolic w Jerozolimie przyszłość całego Bliskiego Wschodu jest zagrożona.” Uczestnicy marszu wyrazili też swój sprzeciw wobec masakry aktywistów biorących udział w zaatakowanym w poniedziałek konwoju z pomocą dla Strefy Gazy. Protestujący nieśli transparenty z hasłami: „Rząd zatopi nas wszystkich – chcemy pokoju”, „Izrael, Palestyna – dwa państwa dla dwu narodów”, „Kochamy nasz kraj – wstydzimy się za nasz rząd”.

Wśród organizatorów marszu znalazły się organizacje lewicowe i antywojenne, takie jak Meretz, Peace Now, Gush Shalom, Hadash, Phisicians for Human Rights, jak również izraelska partia komunistyczna i grupa lewicowych posłów Knesetu.
Sekaretarz generalny organizacji Peace Now, Yariv Oppenheimer, powiedział w wywiadzie dla izraelskiej agencji prasowej Ynet: „Niepokoi nas kierunek, w którym zmierza kraj pod rządami władz, które spychają nas w międzynarodową izolację. Dlatego w dzisiejszym proteście uczestniczy tak wiele grup, nie tylko spośród lewicy. Również wielu syjonistów ma dość prawicowych władz kraju.”

Pomimo zgłoszenia demonstracji i obiecanej obstawy policji, na całej trasie marsz był atakowany przez setki prawicowych kontrdemonstrantów, którzy rzucili w tłum protestujących świece dymne. Po demonstracji prawicowe bojówki zaatakował również telawiwską dzielnicę bohemy Ibn Givon Street, gdzie doszło do starć z uczestnikami protestu. Weteran izraelskich ruchów antywojennych, ocalały z nazistowskich Niemiec Uri Avnery, musiał uciekać przed prawicowymi bojówkarzami goniącymi go przez kilka ulic, by w końcu pod ochroną policji schronić się w taksówce.

Za: czsz.bzzz.net/czarny/node/2899

Nagranie z demonstracji w Tel Avivie z 31.5.2010:

Demonstracja w Tel Avivie 05.06.2010:

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: