Wolna Palestyna

05/06/2010

Europejskie demonstracje przeciwko Izraelowi

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 21:17

Dziesiątki tysięcy osób demonstrowało w sobotę w zachodniej Europie przeciwko rządowi Izraela, który siłą zatrzymał pięć dni wcześniej flotyllę statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Manifestacje odbyły się m.in. w Paryżu, Londynie i Dublinie.

W centrum Paryża 5 000 demonstrantów zebrało się na wezwanie organizacji politycznych, religijnych i związkowych oraz propalestyńskich, aby domagać się ukarania winnych zastrzelenia dziewięciu osób na jednym ze statków, tureckim „Mavi Marmara”.

W całej Francji demonstrowało 17 000 ludzi. Protesty odbyły się w Lyonie, gdzie wyszło na ulice 6 000 osób, w Strasburgu, Marsylii, Nicei, Bordeaux i Montpellier.

Agencja Reutera, opisując te protesty, cytuje wypowiedź jednego z francuskich działaczy żydowskich uczestniczących w paryskiej demonstracji. Michel Bontemps oświadczył, że „blokada Strefy Gazy jest po prostu niekorzystna dla Izraela”.

W demonstracji, która przeszła w pobliżu Bastylii, uczestniczyło około setki francuskich Żydów z Unii Francusko-Żydowskiej na rzecz Pokoju.

Tysiące ludzi demonstrowały w Londynie. „Powstrzymać izraelskie piractwo! Wszyscy czujemy się Palestyńczykami” – skandowali demonstranci pod oficjalną siedzibą brytyjskiego premiera Davida Camerona. Stamtąd udali się pod ambasadę Izraela. Wśród demonstrantów było wielu Turków.

W Dublinie na znak solidarności z Palestyńczykami przemaszerowało przez śródmieście kilkaset osób, protestując przeciwko atakowaniu statków z pomocą humanitarną na wodach międzynarodowych.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague wyraził w sobotę zadowolenie z tego, że abordażu ostatniego statku flotylli humanitarnej, irlandzkiego „Rachel Corrie”, wojsko izraelskie dokonało w sobotę pod wieczór w sposób pokojowy [przed południem].

Hague zażądał jednocześnie „wyczerpującego, wiarygodnego i niezależnego” dochodzenia w sprawie ataku na flotyllę humanitarną oraz zniesienia izraelskiej blokady Strefy Gazy.

„Domagamy się otwarcia w trybie pilnym dostępu do Strefy Gazy i to dostępu bez żadnych ograniczeń, aby można było zaspokoić potrzeby humanitarne ludności” – zaznaczył.

„Będziemy kontynuowali wywieranie presji na rząd Izraela, aby skończył z blokadą Gazy” – zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji.

Minister dodał, że „w trybie pilnym” będzie rozmawiał na ten temat podczas wizyt, które zaplanował na najbliższe dni w europejskich stolicach.

papReklamy

2 Komentarze »

  1. […] Europejskie demonstracje przeciwko Izraelowi […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Co z zapisami z kamer napadniętych aktywistów Freedom Flotilla? « Judeopolonia — 05/06/2010 @ 21:25 | Odpowiedz

  2. A kiedy u nas cos sie zorganizuje pod ambasadą izraela?

    Polubienie

    Komentarz - autor: Monika easy — 06/06/2010 @ 17:00 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: