Wolna Palestyna

03/06/2010

Prawie wszyscy na wolności prócz 4 Palestyńczyków z izraelskim obywatelstwem

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 20:20

Małgorzata Juszczak

Pomimo wczorajszego wezwania Rady Bezpieczeństwa ONZ do natychmiastowego wypuszczenia statków oraz cywili przetrzymywanych przez Izraelskie władze, czterech Palestyńczyków z izraelskim obywatelstwem nadal przebywa w więzieniu: Lubna Masarwa z Zarządu Ruchu Free Gaza, Sheik Raed Salah, lider północnej gałęzi Ruchu Islamskiego w Izraelu, Mohammed Zeidan, Dyrektor Międzynarodowego Programu Rzecznictwa na rzecz Arabskiego Stowarzyszenia Praw Człowieka oraz Dyrektor Hamed abu Dabis. Stawiane są im poważne zarzuty za udział w pokojowym rejsie mającym na celu wyrażenie wsparcia dla ludności w Strefie Gazy.

Nieznany jest los kilku pasażerów tureckich, a izraelskie władze nadal nie podają pełnej listy nazwisk zabitych i rannych.

Ewa Jasiewicz jest już w Turcji i wkrótce znajdzie się w Polsce. Pasażerów pozbawiono całego bagażu, wszystkich rzeczy osobistych, laptopów i komórek. Ewa została tylko z paszportem.

Wszystkie nagrania ze statków zostały zarekwirowane; izraelskie władze nadal ich nie ujawniają. Na statkach przez komunikacje satelitarną nadawała jednak na żywo stacja Al-Jazeera. Korespondent Al-Jazeery zdążył jeszcze przed przerwaniem sygnału nadać informację, że Izraelskie wojsko strzela ostrą amunicją do cywilów po tym jak podnieśli białą flagę.

Ataki na statki z pomocą humanitarną nie mogą być w żaden sposób usprawiedliwione w świetle prawa. Miały miejsce na otwartym morzu, co zgodnie z prawem międzynarodowym stanowi akt wojny. Prawo międzynarodowe stanowi również, że: „Na wodach międzynarodowych załoga statku ma prawo nie dopuścić innych do wejścia na pokład statku bez jej zezwolenia; włącznie z uciekaniem się do użycia siły.” Oficjalne stanowisko Izraela wskazuje, że wycofał się on w 2005 r. z Gazy, co stanowiło zakończenie okupacji tej przybrzeżnej enklawy. W obliczu takiego stanowiska atak, który nastąpiłby na wodach terytorialnych Gazy również stanowiłby akt wojny.

Wszystkie statki zostały szczegółowo przeszukane przez władze portowe w Grecji i Turcji przed wypłynięciem. Dodatkowo, koalicja wynajęła niezależną firmę w celu przeszukania statków i poświadczenia, że nie ma broni na pokładzie. Wszyscy pasażerowie przeszli szkolenie działania bez przemocy i również zostali przeszukani pod kątem posiadania broni. Rząd Turcji, państwa członkowskiego NATO, sprawdził wszystkich pasażerów tureckich, aby zagwarantować, że na pokładzie nie będzie nikogo z powiązanego z grupami ekstremistycznymi. Te kroki zostały podjęte celowo, aby władze izraelskie nie mogły twierdzić, że Flotylla Wolności stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela.

Na konferencji prasowej w Nazarecie wypuszczona z aresztu członkini Knessetu MK Zoubi powiedziała: „Izrael planował tę operację od wielu dni. Chcieli jak największej liczby ofiar, żeby nas sterroryzować i zapobiec przełamaniu blokady przez konwoje pomocowe kiedykolwiek w przyszłości”.

Yonatan Shapira, były pilot Izraelskich Sił Zbrojnych służący w tej samej jednostce, która dokonała ataku na statek Mavi Marmara stwierdził: „Żaden izraelski pilot nie spuściłby komandosów na środku nocy podczas takiej operacji bez uzbrojenia żołnierzy w ostrą amunicję. Nie ma wątpliwości, że żołnierze byli przygotowani do użycia ostrej amunicji.”

Ruch Wolna Gaza wzywa społeczność międzynarodową do egzekwowania międzynarodowych standardów prawa, przeprowadzenia dokładnego śledztwa i pociągnięcia do odpowiedzialności izraelskich oficjeli za umyślne zabójstwo międzynarodowych działaczy praw człowieka i organizacji pomocowych na pokładzie Flotylli Wolności.

Za: wolnemedia.net/?p=22075

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: