Wolna Palestyna

01/06/2010

Egipt otwiera przejście w Rafah

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:01

Władze Egiptu postanowiły otworzyć przejście w Rafah na granicy ze Strefą Gazy. Izraelski dziennik „Haaretz” wiąże tę decyzję z falą międzynarodowej krytyki blokady Strefy Gazy, która jeszcze nasiliła się po brutalnej napaści Izraela na Flotyllę Wolności i masakrze pasażerów statku Mavi Marmara.

Otwarcia tego przejścia od dawna domagał się rezydujący w Gazie, powstały w wyniku najbardziej demokratycznych wyborów w historii świata arabskiego rząd palestyński Ismaila Haniji (Hamas).

Jak powiedział Agencji Reutera przedstawiciel egipskich sił bezpieczeństwa, „Egipt otworzył we wtorek swą granicę ze Strefą Gazy by umożliwić dostęp do niej pomocy humanitarnej i medycznej. Granica pozostanie otwarta na czas nieokreślony.”

Po przejęciu władzy w Gazie przez Hamas Egipt jedynie sporadycznie otwierał przejście w Rafah, więc te stwierdzenia o jego trwałym udostępnieniu świadczą o pewnej zmianie politycznej. Jednakże wiele materiałów i produktów, w tym potrzebne do odbudowy Strefy Gazy po niezwykle niszczycielskiej ofensywie izraelskiej zimą 2008-2009 cement i żelazo, będą mogły być dostarczane tylko za pośrednictwem Izraela.

W Kairze odbywają się właśnie demonstracje przeciw dyktaturze Hosniego Mubaraka. Ich uczestnicy wyrażają też solidarność z palestyńskim ruchem oporu. Demonstranci przezywają Mubaraka syjonistą, pojawiają się też hasła rewolucji proletariackiej. Nie wiadomo, czy wpłynęło to na decyzję władz kraju o otwarciu przejścia w Rafah, jednak w Egipcie w ostatnich latach miały miejsce protesty robotnicze, z których najsłynniejszy – w mieście Mahalla w kwietniu 2008 r. – przerósł w powstanie miejskie.

Paweł Michał Bartolik
lewica.pl/?id=21757

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: