Wolna Palestyna

16/05/2010

Statek Rachel Corrie wypłynął do Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:43

14 maja o godz. 22:45 czasu lokalnego ponad 1200 tonowy statek towarowy Rachel Corrie wypłynął z Irlandii na Morze Śródziemne, gdzie połączy się ze statkami z Turcji i Grecji aby następnie dotrzeć do portu w Strefie Gazy. Wszelkie informacje napływającego z Izraela wskazują na to, że władze tego kraju nie zezwolą statkom Freedom Flotylla na wejście do portu w Strefie Gazy z pomocą humanitarną i zaopatrzenie jej mieszkańców w niezbędne materiały pierwszej potrzeby, środki medyczne, materiały szkolne i sprzęt budowlany. Jak podają źródła izraelskie, władze Izraela wydały odpowiednie rozkazy nakazujące użycie wszelkich środków (łącznie z użyciem siły wojskowej) w celu powstrzymania misji humanitarnej.

Ruch Wolna Gaza,
który zainicjował i zorganizował osiem poprzednich rejsów morskich do Gazy przyznaje, że władze Izraela stosowały taktykę gróźb i zastraszania już wcześniej. „Nie powstrzymali nas wcześniej, nie powstrzymają i teraz” – powiedział jeden z organizatorów.

Statek do Gazy – Szwecja.
Szwedzki partner koalicyjny Freedom Flotylla  razem z parlamentarzystą Mehmedem Kaplanem (Partia Zielonych) spotkali się 13 maja z Ministrem Spraw Zagranicznych Szwecji Karlem Blidtem aby porozmawiać o tym, jakie środki parlament szwedzki i Unia Europejska podejmą aby zapewnić bezpieczną podróż pokojowej i humanitarnej misji. Na początku minionego tygodnia podczas spotkania z członkami Europejskiej Kampanii na Rzecz Przerwania Oblężenia Strefy Gazy, premier Turcji Tayyib Erdogan wyraził swoje poparcie dla przełamania blokady Strefy Gazy – stanowiącego najwyższy priorytet tureckiej polityki zagranicznej.

Koalicjanci Freedom Flotylla, Statek do Gazy – Grecja oraz turecka organizacja humanitarna IHH podkreślają, że statki, pasażerowie oraz ładunek będą szczegółowo sprawdzane w każdym porcie i przy każdej odprawie aby udowodnić, że rejs Freedom Flotylla nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa Izrael.

Izraelskie groźby ataku na nieuzbrojonych cywilów udających się z pokojową misją humanitarną oraz uniemożliwienie odbudowy Gazy po ataku wojsk izraelskich w ramach operacji „Płynny ołów” stanowią nieodłączny element okrutnej i agresywnej polityki władz Izraela w stosunku do Strefy Gazy.

Blokada Strefy Gazy stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego oraz praw człowieka i została potępiona przez ONZ oraz inne organizacje międzynarodowe. Palestyńczycy zamieszkujący Strefę Gazy mają prawo do nieograniczonego dostępu do tysięcy produktów objętych przez władze Izraela blokadą ekonomiczną, włączając w to cement, materiały szkolne jak również do otwartego kontaktu ze światem zewnętrznym.

Freedom Flotylla wzywa wszystkich sygnatariuszy Czwartej Konwencji Genewskiej do wywarcia masowej presji na państwo Izrael i zmuszenia oficjeli Izraela do przestrzegania postanowień międzynarodowego prawa humanitarnego, zakończenia nielegalnej i śmiertelnej w skutkach blokady Strefy Gazy oraz do powstrzymania się od ataku na pokojowy konwój humanitarny.

Koalicję Freedom Flotylla tworzą: Ruch Wolna Gaza (Free Gaza Movement), Europejska Kampania na Rzecz Przerwania Oblężenia Strefy Gazy, Insani Yardim Vakfi (IHH), Statek do Gazy – Grecja, Statek do Gazy – Szwecja, Międzynarodowy Komitet na rzecz Zniesienia Blokady Strefy Gazy oraz setki grup i organizacji wspierających na całym świecie.

www.freegaza.org
www.savegaza.eu
www.ihh.org.tr
www.shiptogaza.gr
www.shiptogaza.se

Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: