Wolna Palestyna

16/05/2010

Izrael odmawia prof. Noamowi Chomsky’emu wstępu na Zachodni Brzeg

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:28

Izrael odmówił pozwolenia na wjazd na Zachodni Brzeg prof. Noamowi Chomsky’emu, znanemu amerykańskiemu uczonemu i działaczowi politycznemu żydowskiego pochodzenia ostro krytykującemu izraelską i amerykańską politykę, gdzie na zaproszenie Uniwersytetu Bir Zeit koło Ramallah miał wygłosić wykłady nt. zagranicznej i wewnętrznej polityki USA oraz spotkać się z palestyńskim premierem Salamem Fayyadem:

Jarosław Klebaniuk

Amerykański lingwista i aktywista ruchu lewicowego Noam Chomsky, który 17 maja miał wygłosić wykład na Uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu, nie został wpuszczony na terytorium Izraela. 16 maja po południu inspektorzy na granicy z Jordanią przy Alleby Bridge wbili mu do paszportu pieczątkę „odmowa wjazdu”. Kiedy zapytał ich, dlaczego nie uzyskał zgody na przekroczenie granicy powiedzieli mu, że wyjaśnienie zostanie przesłane na piśmie do ambasady amerykańskiej. Widocznie nie spodobał im się fakt, że miałem dać wykład na palestyńskim uniwersytecie, a nie w Izraelu, powiedział Chomsky przez telefon z Ammanu agencji Reuters.

Jak donosi http://www.haaretz.com, Chomsky w wywiadzie telefonicznym dla Chanel 10 poinformował, że podczas przesłuchania, któremu go poddano na granicy, urzędnicy powiedzieli mu, że napisał rzeczy, które nie podobały się izraelskim władzom. Zasugerowałem im, żeby znaleźli jakikolwiek rząd na świecie, któremu podoba się to, co mówię, zrelacjonował Chomsky, który jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology i uznawany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących intelektualistów. Znany jest ze swojej radykalnej lewicowości i z nieprzejednanego krytykowania polityki USA i Izraela.

Chomsky powiedział, że ostatnio odwiedził Izrael i Zachodni Brzeg w 1997 roku. Wygłosił wtedy wykłady w Uniwersytecie Ben-Gurion, a także w Bir Zeit.

Palestyński gospodarz obecnie zaplanowanej wizyty, ustawodawca Mustafa al-Baghouti nazwał decyzję władz izraelskich faszystowskim działaniem, równoznacznym z tłumieniem wolności wyrażania poglądów.

Stowarzyszenie Praw Człowieka w Izraelu (the Association of Civil Rights in Israel, ACRI) potępiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za używanie zatrzymania i deportacji, żeby zapobiec wyrażaniu przez człowieka jego opinii, nazywając je charakterystycznym dla reżimu totalitarnego.

Demokratyczny kraj, gdzie swoboda wyrażania poglądów jest naczelną zasadą, nie zamyka się w obliczu krytyki czy niewygodnych idei i nie odmawia gościom wjazdu tylko dlatego, że nie akceptuje ich opinii. Zamiast tego radzi sobie z tymi opiniami poprzez publiczną dyskusję, oświadczyło ACRI.

Natomiast Otniel Schneller, członek Knessetu z ramienia partii Kadima, pochwalił decyzję ministerstwa. To dobrze, że Izrael nie pozwolił jednemu ze swoich oskarżycieli wjechać na swoje terytorium, powiedział. Polecam [Chomsky’emu], żeby spróbował przejść jednym z tuneli łączących Gazę z Egiptem, dodał.

lewica.pl/?id=21659

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: