Wolna Palestyna

15/05/2010

Palestyński chłopiec zastrzelony przez żydowskiego osadnika na Zachodnim Brzegu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 02:16

16 letni Aysar Yasser alZaben został zastrzelony strzałem w plecy wieczorem 13 maja na ziemiach swojej rodziny w Mazra’a alSharqia, na wschód od Ramallah, najwyraźniej przez żydowskiego osadnika.

Ciało chłopca zostało znalezione na jego polu przez członków rodziny jedynie godziny po tym, jak został zastrzelony. Znaleziono go martwego leżącego twarzą do ziemi, z raną postrzałową na plecach po tym, jak zaginął wieczorem.

Według wstępnych informacji alZaben został zastrzelony przez żydowskiego osadnika, gdy kierował się na swoje ziemie pomiędzy 16:30 a 18:00. W tym czasie grupka młodzieży z wioski miała potyczkę z osadnikiem w pobliżu Trasy 60. Według zeznań niektórych z tych młodych Palestyńczyków, rzucali oni kamieniami w kierunku Trasy 60, w pobliżu blokady drogowej uniemożliwiającej Palestyńczykom dostęp do drogi. W pewnym momencie żydowski osadnik zatrzymał samochód i wysiadłszy zaczął strzelać z ostrej amunicji w ich kierunku, co spowodowało, że uciekli z powrotem do wioski. Umykając przed strzałami, nie byli świadomi tego, że alZaben, który nie był z nimi i nie uczestniczył w rzucaniu kamieniami, został trafiony.

Kiedy mijały godziny i alZaben nie wracał do domu, jego rodzina zaczęła go szukać. Ponieważ słyszeli wcześniej strzały, zaczęli dzwonić do izraelskiej armii, na policję i do Cywilnej Administracji myśląc, że mógł zostać zatrzymany i próbując go odnaleźć. W końcu wyruszyli na poszukiwania na swoje pola wiedząc, że pracował tam po południu. Według wujka chłopca, jego martwe ciało zostało znalezione zwrócone twarzą do ziemi, z raną postrzałową na plecach.

Mazra’a alSharqia jest wioską rolną liczącą 5000 mieszkańców, położoną 15 kilometrów na północny wschód od Ramallah. Pomimo położenia wioski przy Trasie 60 przebiegającej przez Zachodni Brzeg z pólnocy na południe oraz faktu, że została ona częściowo zbudowana na ziemiach wioski Mazra’a, jej mieszkańcy nie mają dostępu do trasy, gdyż wszystkie drogi do niej prowadzące zostały przez Izrael zablokowane.

Po odłączeniu w ostatnich latach od Trasy 60, jedyną drogą z rejonu wiosek do Ramallah jest niebezpieczna stara wiejska droga, która ze względu na górzysty teren jest często zalewana w zimie, całkowicie odcinając obszar od reszty świata.

W ostatni wtorek grupa osadników z pobliskiej kolonii zgromadziła się na ziemiach wioski Mazra’a alSharqia i próbowała wkroczyć do wioski po tym, jak izraelski rząd ogłosił, że zburzy nielegalne domy w określonych żydowskich osadach na Zachodnim Brzegu. Mieszkańcy  podejrzewając zamiar przeprowadzenia przez żydowskich osadników aktu zemsty w wiosce, stawili im czoła i zdołali zapobiec wtargnięciu.

Zostali następnie zaatakowani przez izraelskich żołnierzy, którzy wystrzelili tuziny serii z ostrej amunicji i w końcowym rezultacie napadli na wioskę.

tłum. wł.
palsolidarity.org

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: