Wolna Palestyna

30/04/2010

Statek „Rachel Corrie” popłynie do Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:56

Statek handlowy o wyporności 1200 ton został porzucony przez armatora u wybrzeży Irlandii w lipcu 2009 roku. Inspektorzy Międzynarodowej Federacji Transportu (ITF) zarekwirowali jednostkę, kiedy odkryli, że jej litewska załoga była wykorzystywana do pracy niewolniczej. Właściciele statku nie wypłacali marynarzom poborów, traktowali ich poniżająco, a w końcu pozostawili na pokładzie z zapasem żywności wystarczającym na jeden dzień. 42-letnia „Linda” czekała dziewięć miesięcy w porcie Dundalk na kupca, który ponownie wyprowadzi ją w morze.

31 marca br. członkowie ruchu Free Gaza wykupili statek na aukcji za 70 tysięcy euro. Popłynie z darami dla Palestyńczyków uwięzionych w Gazie, wyładowany cementem, papierem i sprzętem medycznym — towarami, których Izrael nie pozwala wwozić do tego zrujnowanego i zmaltretowanego śródziemnomorskiego kraju.

Inspektor ITF i działacz związkowy Ken Fleming dał wyraz swojej radości: „Cieszymy się, że statek, którego załoga padła ofiarą współczesnej odmiany niewolnictwa, posłuży teraz do wspierania praw człowieka w Palestynie”.

Derek Graham, współorganizator flotylli, który z ramienia ruchu Free Gaza wykupił statek na aukcji, dodaje: „Chcemy pokazać Palestyńczykom w Gazie, że świat o nich nie zapomniał. Do Gazy nie docierają obecnie żadne transporty. Przełamiemy blokadę i dostarczymy pomoc. Robiliśmy to już wcześniej. Próbowaliśmy osiem razy, pięć razy się udało”.

Ruch Free Gaza, przy współudziale tureckiej organizacji humanitarnej IHH, Europejskiej Kampanii na rzecz Przerwania Oblężenia Gazy oraz greckich i szwedzkich organizacji pomocowych wyśle pod koniec maja osiem statków z ładunkiem materiałów budowlanych. Do Gazy popłynie także 600 pasażerów i dziennikarzy.

Mieszkańcy portowego Dundalk całymi dniami remontują statek, malują go, strzegą i gromadzą ładunek. Są dumni, że własnymi rękoma przywracają świetność zaniedbanej i porzuconej jednostce. Statek otrzymał nowe imię, MV „Rachel Corrie”, dla upamiętnienia 23-letniej amerykańskiej studentki — aktywistki, która w 2003 roku zginęła pod gąsienicami izraelskiego buldożera, gdy próbowała udaremnić wyburzenie palestyńskiego domu w Gazie.

Pierwszego maja przybędzie do portu z ośmiu miast w Anglii i Irlandii niewielki konwój ciężarówek z lekarstwami i sprzętem medycznym. Norwegowie przekazali w darze ponad 6 ton papieru i pomocy szkolnych, z czego dwie i pół tony zabierze „Rachel Corrie”. Izrael nie zezwala na import papieru i podręczników dla dzieci w Gazie.

Mówi jedna z inicjatorek ruchu Free Gaza, Caoimhe Butterly: „Publiczny odzew na wieść o naszym statku jest nadzwyczajny. Wypływamy za trzy tygodnie i mamy nadzieję, że do tego czasu społeczności lokalne w całej Irlandii zmobilizują się jeszcze bardziej i przyślą kolejne dary. Kryzys humanitarny, jaki rozgrywa się w Gazie, jest skutkiem izraelskiej okupacji i oblężenia. Nasza flotylla chce zwrócić uwagę świata na katastrofalną sytuację Palestyńczyków w Strefie Gazy”.

Dzięki napływającej zewsząd pomocy „Rachel Corrie” będzie przemalowana, wyekwipowana, załadowana i gotowa do wyjścia w morze tuż po święcie Pierwszego Maja. W ten sposób społeczeństwo obywatelskie dokona tego, do czego nie kwapią się rządy naszych państw: przyniesie mieszkańcom Gazy ulgę w cierpieniu.

Nadal potrzebne są datki na zakup cementu i podręczników szkolnych. Można je przekazywać za pośrednictwem naszej strony internetowej:

http://www.freegaza.org/en/donate

Kontakt:

Caoimhe Butterly, Irlandia +353 876 114 553
Niamh Moloughney, Irlandia, 00353 85 774 7257
Greta Berlin, Francja, 0033 63 142 7577

tłum. Marek Jedliński

(Dundalk, Irlandia, 20 kwietnia 2010)

źródło: http://www.freegaza.org/en/home/56-news/1164-introducing-the-mv-rachel-corrie

za: kampania-palestyna.pl

1 komentarz »

  1. Jeszcze tylko środki owadobójcze na wyplewienie żydowskiej szarańczy, a ludziki będą happy… A tak całkiem serio, to pocieszające przedsięwzięcie i pozytywny hołd dla Rachel.

    Polubienie

    Komentarz - autor: acidek303 — 30/04/2010 @ 06:38 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: