Wolna Palestyna

29/04/2010

Palestyńczyk zabity przez izraelskie siły podczas pokojowej demonstracji przeciwko strefom śmierci w Gazie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:36

Ahmad w szpitalu Shifaa

28 kwietnia 2010: 19 letni Palestyńczyk Ahmad Sliman Salem Dib zmarł w szpitalu Shifaa w Mieście Gaza na skutek odniesionych ran po tym, jak został postrzelony o poranku przez izraelskie siły „bezpieczeństwa” podczas pokojowej demonstracji przeciwko ustanowieniu stref śmierci w Gazie, która miała miejsce przy płocie granicznym z Izraelem, na wschód od Miasta Gazy.

Demonstracje odbywają się regularnie w proteście przeciwko arbitralnej decyzji Izraela o ustanowieniu 300 metrowej strefy buforowej jako strefy z zakazanym wstępem dla Palestyńczyków, gdzie wprowadzono politykę „strzelać by zabić”. Niektóre z zamkniętych dla Palestyńczyków obszarów to ziemie uprawne stanowiące źródło utrzymania dla wielu mieszkańców Gazy. Ludzie są ostrzeliwani regularnie na odległość 2 kilometrów od granicy.

Materiał filmowy, nakręcony podczas demonstracji przez Muhammada Sabaha, współpracownika B’Tselem w Gazie, pokazuje grupę ponad 200 Palestyńczyków i międzynarodowych działaczy idących w proteście z sąsiedztwa al-Shaja’iya we wschodniej Strefie Gazy w kierunku nałożonej przez Izrael strefy buforowej przy przejściu granicznym Nahal Oz z Izraelem.

Nieuzbrojeni młodzi ludzie osiągnęli dystans kilku tuzinów metrów od granicy, i stali zwróceni do izraelskiego posterunku wojskowego. Materiał pokazuje żołnierza stojącego przy posterunku. Niektórzy z protestujących rzucali w kierunku posterunku kamieniami. Następnie słychać pojedynczy strzał.  Ranny został przewieziony do szpitala Shifaa w Mieście Gaza, gdzie zmarł tego samego dnia na skutek utraty dużej ilości krwi. Poprzedni strzał, oddany około 10 minut wcześniej, który nie zranił nikogo, nie został utrwalony na nagraniu.

Nastolatek był czwartą osobą, która została postrzelona w ciągu ostatnich kilku dni, jako że protesty przeciwko zakazanym strefom trwają. Raporty członków Międzynarodowego Ruchu Solidarności (ISM) w Gazie donoszą, że Dib został postrzelony 30 metrów od granicy Gazy z Izraelem. Oświadczenie grupy aktywistów mówi, że protestujący machali flagami i skandowali slogany żądające zaprzestania izraelskiej kontroli nad zakazanymi strefami, kiedy oddano strzały.

Od maja 2008 roku, co najmniej 8 Palestyńczyków zostało zabitych przez izraelskie siły podczas demonstracji. Niektórzy z nich zostali zastrzeleni ostrą amunicją, podczas gdy inni zostali zabici metalowymi kulami pokrytymi gumą i pociskami z gazem wystrzelonymi bezpośrednio w nich.

Więcej na: palsolidarity.org, btselem.org

Nagranie pokazujące całe zdarzenie:

W sobotę 24 kwietnia izraelskie siły postrzeliły ostrą amunicją w El Maghazi w Gazie protestujących przeciwko wymuszonemu wstrzymaniu uprawiania ziemi w strefie buforowej: Palestyńczyków Hind Al Akra (22) i Nidal Al Naji (18) oraz filmującą demonstrację maltańską działaczkę ISM Biancę Zammitt (28):

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: