Wolna Palestyna

28/04/2010

Palestyński więzień pobity na śmierć

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:54

Raed Abu Hammad zabity 16 kwietnia przez izraelskie siły

16 kwietnia zmarł w izraelskim więzieniu Be’er Sheva 30 letni Palestyńczyk Raed Mahmoud Abu Hammad z miasta Al Ezariyya położonego na wschód od Jerozolimy. Stowarzyszenie Palestyńskich Więźniów (Palestinian Prisoners Society – PPS) donosi, że zatrzymany był bity przez izraelskich śledczych w środkową część kręgosłupa i w tylną część szyi i zmarł w wyniku poniesionych obrażeń w swojej odosobnionej celi.

Badanie sądowe ujawniło, że Abu Hammad był zdrowy i nie cierpiał na żadną zdrowotną przypadłość. Był również atletą, trenerem karate (posiadał czarny pas) i był w dobrej kondycji fizycznej.

Badanie ujawniło także, że Abu Hammad był torturowany podczas przesłuchania i że był bity w środkową część kręgosłupa, co spowodowało uszkodzenie kanału kręgowego, obok brutalnego pobicia w tył szyi. Został znaleziony martwy w swojej jednoosobowej celi w izraelskim więzieniu Be’er Sheva.

Stowarzyszenie Palestyńskich Więźniów obarczyło Izrael odpowiedzialnością za śmierć Abu Hammada i zażądało natychmiastowego i niezależnego śledztwa w sprawie jego śmierci oraz wezwało do wniesienia oskarżenia przeciwko śledczym, którzy go torturowali.

PPS oświadczyło, że ta zbrodnia jest jedną z setek zbrodni popełnianych przez izraelską armię przeciwko zatrzymanym i dodało, że badanie sądowe udowadnia nie pozostawiając żadnych wątpliwości, że izraelscy strażnicy i przesłuchujący są odpowiedzialni za śmierć Hammada.

Dzień Palestyńskich Więźniów

PPS stwierdziło, że palestyńscy i arabscy zatrzymani więzieni przez Izrael są poddawani ciągłej przemocy, nielegalnym torturom i sposobom przesłuchań.

Blisko 200 palestyńskich zatrzymanych zmarło na skutek tortur i maltretowania, ponad 50 zmarło w wyniku medycznych zaniedbań. Setki zatrzymanych zmarło po uwolnieniu wskutek schorzeń i efektów tortur oraz ran postrzałowych powstałych przed lub w trakcie aresztowania.

17 kwietnia, w Dniu Palestyńskich Więźniów, PPS podało, że od 2000 r. Izrael aresztował więcej niż 70.000 Palestyńczyków, z czego 800 stanowiły kobiety a 8.000 dzieci.

Przewodniczący PPS Qaddoura Fares powiedział, że obecna liczba zatrzymanych więzionych w Izraelu wynosi ponad 7.000, i są przetrzymywani w 25 więzieniach, centrach przesłuchań i obozach zatrzymań.

Izrael trzyma w niewoli 16 legislatorów i ministrów, 36 kobiet włączając 4 matki, i 340 dzieci. 5.700 zatrzymanych jest z Zachodniego Brzegu, 780 ze Strefy Gazy, 450 z Jerozolimy i 47 zatrzymanych jest ze świata arabskiego.

Hammad został porwany przez izraelską armię 26 lutego 2004 roku i został oskarżony o dźgnięcie nożem izraelskiego żołnierza. Został skazany na 10 lat więzienia i dodatkowe 5 lat w zawieszeniu. Od 18 miesięcy więziony był w odosobnionej celi.

Za: International Middle East Media Center

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: