Wolna Palestyna

22/04/2010

Kobiety Hebronu

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 19:30

Małgorzata Juszczak, 27/01/2009

Już po paru zdaniach wypowiedzianych przez Reem można się zorientować, że jest to kobieta, która wie, czego chce. Gdy zaproponowano jej stanowisko dyrektora szkoły w strefie H2 Hebronu, znajdującej się pod kontrolą izraelskiego wojska i policji, pomimo młodego wieku nie zawahała się. Wiedziała, że to ogromne wyzwanie ale wierzyła, że jako silna osoba, jak sama o sobie mówi, może dużo zdziałać.

Szkoła Qurtoba ma wyjątkową lokalizację – znajduje się w otoczonej przez punkty kontrolne i objętej szczególnymi restrykcjami dzielnicy Hebronu o nazwie Tel Rumeida (Palestyńczyków obejmuje między innymi zakaz poruszania się po głównych ulicach oraz całkowity zakaz używania pojazdów), w bezpośrednim sąsiedztwie żydowskich osiedli, których mieszkańcami są jedni z najbardziej ekstremistycznych osadników izraelskich, tacy jak Baruch Marzel (http://en.wikipedia.org/wiki/Baruch_Marzel). Wychowankowie szkoły, którzy w codziennej drodze na zajęcia przekraczają punkt kontrolny, są często ofiarami przemocy ze strony osadników na oczach czujnie patrolujących izraelskich żołnierzy. Również dzieci osadników regularnie stosują przemoc słowną oraz fizyczną w stosunku do palestyńskich dzieci (patrz tu i tu).

Na pytanie, dlaczego szkoła nie została przeniesiona do strefy H1, czyli w bezpieczniejsze miejsce, Reem odpowiada: „Szkoła jest tu, bo nie możemy się poddać. Jeśli opuścimy to miejsce – przegramy. Chcę zapewnić edukację dzieciom rodzin, które mieszkają w okolicy. Istnienie szkoły oznacza, że ludzie zostaną.” Reem walczy niestrudzenie, by zapewnić dzieciom oraz nauczycielom względnie bezpieczne środowisko do nauki. W odpowiedzi na częste akty przemocy, wzięła sprawy w swoje ręce i dzięki petycjom do Palestyńskiego Ministerstwa Edukacji udało jej się zmienić godziny zajęć tak, żeby uczniowie opuszczali szkołę wcześniej niż dzieci osadników. Z jej inicjatywy szkoła Qurtoba jest wspierana obecnością międzynarodowych obserwatorów takich jak wolontariusze programu EAPPI, jak również ISM oraz TIPH, dzięki którym dzieci maja większe poczucie bezpieczeństwa, akty przemocy są dokumentowane nagraniami wideo a ich częstotliwość zdaje się być mniejsza. Udało się jej również uzyskać pomoc finansową Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, jako że środki otrzymywane przez szkołę ze strony władz palestyńskich są minimalne. “Żeby móc prowadzić szkołę dla 129 uczniów mając miesięczny budżet 5000 szekli trzeba być idealistą” – mówi Reem.

Reem jest jednak idealistką twardo stąpającą po ziemi.  Swoim przykładem uczy dzieci jak być silnymi i stawiać czoło codziennym trudnościom w realiach izraelskiej okupacji. „Chcę by moi uczniowie mówili po angielsku oraz hebrajsku, by mogli porozumiewać się z osadnikami i bronić się. Musimy podejmować walkę bez przemocy. Przemoc rodzi nieszczęście. Dzieci wiedzą, że jeśli są atakowane, nie powinny oddawać. W przeszłości gdy próbowały się bronić, wsadzano je do aresztu.” – mówi Reem.

W konserwatywnym środowisku Hebronu, gdzie kobiecie przypisane są konkretne role i której zachowanie podporządkowane jest ściśle określonym normom, silne kobiece osobowości budzą wyjątkowy podziw. Obecna sytuacja na okupowanym Zachodnim Brzegu stawia jednak kobiety w wyjątkowej sytuacji. “Dzięki okupacji nauczyłyśmy się jak być silne i cierpliwe. Nie dbamy teraz o to co kobiety zwykły robić, dbamy o to, co konieczne.”  – konkluduje Nawwal, jedyna wśród sprzedawców kobieta na starym bazarze w Hebronie.

Za: arabia.pl/content/view/292159/158/

Polecam dokument Press TV – „Witajcie w  Hebronie”:

Część druga i reszta

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: