Wolna Palestyna

19/04/2010

Administracyjna pułapka

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 13:53

Michał Gradoń

Przed kilkoma dniami (13 kwietnia 2010) weszło w życie nowe wojskowe zarządzenie dotyczące obszaru Zachodniego Brzegu Jordanu. Podpisane zostało już w październiku 2009 roku przez ministra obrony Ehuda Baraka, jednak do tej pory nie było podane do publicznej wiadomości. Nowe zarządzenie jest tak naprawdę modyfikacją rozporządzenia wydanego przez Izrael w 1969 roku.

Definiuje ono słowo „dywersant” jako „osobę, która nielegalnie znalazła się w obszarze (Zachodniego Brzegu – przyp. MG) po dacie wejścia, lub osobę, która jest obecna w obszarze i nie posiada zgodnego z prawem zezwolenia na pobyt”. Tym samym czyni taką osobę:

a) przedmiotem niemal natychmiastowego wydalenia;
b) przedmiotem potencjalnego uwiezienia na okres do siedmiu lat;
c) odpowiedzialną za sfinansowanie własnego zatrzymania i deportacji.

Ponadto, armia może opóźnić pojawienie się osoby przed komisją apelacyjną do ośmiu dni, pomimo faktu, iż może wydać polecenie wydalenia takiej osoby w ciągu 72 godzin. W praktyce oznacza to, że ludzie mogą być deportowani bez wysłuchania żadnego rodzaju uzasadnienia legalności podjętej decyzji. Wszystko to oznacza, iż armia izraelska zyskuje potencjalną zdolność „legalnej” deportacji niechcianych mieszkańców Zachodniego Brzegu do Strefy Gazy bądź do arabskich państw, z których pochodzą, nawet jeśli przyjechali na Zachodni Brzeg legalnie i żyli tutaj przez wiele lat.

Kto dokładnie będzie “dywersantem” wedle nowego rozporządzenia izraelskiej armii? Amira Hass z Ha’aretz twierdzi, iż w tej kwestii „język artykułu jest zarówno ogólny jak i dwuznaczny.”[1]  Izraelska organizacja pozarządowa HaMoked, Centrum Obrony Jednostki, zauważa, że deklaracja jest tak niejasna, że mogłyby ona umożliwić „izraelskiej armii opróżnienie Zachodniego Brzegu z prawie wszystkich jego palestyńskich mieszkańców.”[2]  Zmodyfikowane zarządzenie sugeruje, iż nowa definicja słowa „dywersant” znajdzie zastosowanie przede wszystkim do:

  • Gazańczyków mieszkających na obszarze Zachodniego Brzegu, których adresy zameldowania znajdują się wciąż w Strefie Gazy, a także do ich dzieci;
  • Palestyńczyków, którzy przenieśli się na Zachodni Brzeg w ramach przepisów o łączeniu rodzin.

Jednak może również dotyczyć wielu innych grup:

  • Jordańczyków zamieszkujących Zachodni Brzeg;
  • palestyńskich mieszkańców Jerozolimy;
  • urodzonych za granicą małżonków Palestyńczyków;
  • obcokrajowców pracujących na Zachodnim Brzegu, w szczególności z organizacjami pozarządowymi i zajmującymi się prawami człowieka.

Skutki nowego zarządzenia są wieloaspektowe. Po raz kolejny Izrael rażąco będzie mógł manifestować swoją siłę wojskową przez cyniczne zarządzenie, które redukuje tysiące Palestyńczyków do „nielegalnych obcych” w ich własnym domu. Stwarza to zagrożenie, niezależnie od stopnia realizacji nowego zarządzenia, zamknięcia Palestyńczyków w ich wioskach, odrywając ich tym samym od centrów gospodarczych, a także ograniczając dostęp do opieki zdrowotnej czy edukacji. Wreszcie jest „kolejnym niewłaściwym krokiem w kierunku wykreowania zmian demograficznych na Zachodnim Brzegu i utrwalenia systemu, który dyskryminuje ludzi ze względu na religię i narodowość”, jak to zostało ujęte we wspólnym piśmie skierowanym do Ehuda Baraka przez grupę dziewięciu organizacji pozarządowych.[3]
Nie można zapominać, iż nowe rozporządzenie oprócz łamania podstawowych praw człowieka, narusza także różne punkty prawa międzynarodowego, włączając w to Artykuł 49 Czwartej Konwencji Genewskiej zakazujący przymusowego transferu/deportacji chronionych cywili na terytorium okupowanym oraz zasady samostanowienia narodu określone przez powszechne prawo międzynarodowe.

[1]http://www.haaretz.com/hasen/pages/ShArtVty.jhtml?sw=amira+hass&itemNo=1162075;

[2]http://www.hamoked.org.il/items/112304_eng.pdf;

[3]http://www.hamoked.org.il/items/112303_eng.pdf.

Za: arabia.pl/content/view/292689/1/

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: