Wolna Palestyna

16/04/2010

Izrael: Aresztowanie byłego burmistrza Jerozolimy

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 02:26

Były ultraortodoksyjny burmistrz Jerozolimy Uri Lupolianski został aresztowany 14 kwietnia pod zarzutem przyjęcia ponad 750 tysięcy dolarów łapówek. Jest jak dotąd najwyższym urzędnikiem zamieszanym w skandal korupcyjny. Oskarża się go o zmienianie prawa w zakresie planowania w taki sposób, że dopuściło do budowy na zboczu Jerozolimy dużych, szpecących bloków mieszkalnych, znanych jako projekt Holyland. Podejrzewa się go o przyjmowanie łapówek, pranie pieniędzy, spisek, oszustwo, nadużycie zaufania i przestępstwa podatkowe.

Jak podaje guardian.co.uk, gdy Lupolianski pojawił się przed sądem pokoju, powiedział reporterom: Czuję się dobrze, dzięki bogu. Uważam, że to dziwne.

Ehud Olmert, były izraelski premier i były burmistrz Jerozolimy, skrócił swoją podróż do Europy i powrócił do kraju, by odpowiedzieć na pytania o swoją rolę w skandalu Holyland. Olmert w ubiegłym roku zrezygnował z funkcji premiera , gdy postawiono mu korupcyjne zarzuty. Obecnie toczą się przeciwko niemu osobne procesy sądowe, choć przesłuchania zostały na razie zawieszone. 63-letni Olmert konsekwentnie nie przyznaje się do korupcji i kilka dni temu zaprzeczył także, że w jakikolwiek sposób zamieszany jest w skandal Holyland, który miał miejsce, gdy był burmistrzem. Jednak w ubiegłym tygodniu w związku ze śledztwem aresztowano sześciu ludzi, pośród których jest Uri Messer, wieloletni doradca i dyrektor finansowy kampanii Olmerta. Policja utrzymuje, że Messer był pośrednikiem w przekazywaniu łapówek.

Policja jest przekonana, że w skandalu Holyland urzędnicy zajmujący się planowaniem spełniali życzenia deweloperów, pomimo setek zastrzeżeń, które budziły plany budowlane. Zmienili także prawo , które wcześniej ograniczało wysokość budynków w tej części Jerozolimy do dwóch pięter. Lupolianski był przewodniczącym komisji planowania i budownictwa, gdy projekt Holyland został zatwierdzony.

To jest łapówkarstwo, które sięga głęboko do władz rządowych. To jest jedna z najpoważniejszych znanych nam spraw o przyjmowanie łapówek w Izraelu, z uwagi na okoliczności i ludzi, którzy są w nią zamieszani – powiedział prasie izraelskiej sędzia Avraham Hairman.

Jarosław Klebaniuk

lewica.pl/?id=21449

Ehud Olmert podejrzanym w aferze korupcyjnej

Policja podejrzewa, że jako burmistrz Jerozolimy ułatwił biznesmenom zrealizowanie inwestycji budowlanych. Już teraz skandal okrzyknięto „największym w historii kraju”. Ehud Olmert utrzymuje, że jest niewinny.

Policja podejrzewa, że w latach 90-tych Ehud Olmert oraz inni urzędnicy przyjęli miliony dolarów łapówek od inwestorów budowlanych w zamian za zmianę planu zagospodarowania przestrzennego i wydanie pozwoleń na budowę. Policja aresztowała jak do tej pory 6 urzędników zamieszanych w sprawę. Były premier skrócił wakacje i powrócił do kraju. Ma zostać przesłuchany w ciągu najbliższych kilku dni.

W ubiegłym roku Olmert zrezygnował z kierowania rządem po tym, jak został oskarżony o korupcję. Kilka miesięcy temu stanął przed sądem. Prokuratura twierdzi, że jako burmistrz Jerozolimy, a potem członek rządu brał łapówki od amerykańskiego biznesmena w zamian za wydawanie decyzji ułatwiających mu prowadzenie interesów w Izraelu. Oprócz tego fałszował dokumenty, nadużywał zaufania i wykorzystywał swoją pozycję polityczną do czerpania korzyści majątkowych z kilku różnych źródeł. Były premier utrzymuje, że jest niewinny.

IAR

psz.pl/tekst-30005/Izrael-Ehud-Olmert-podejrzanym-w-aferze-korupcyjnej

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: