Wolna Palestyna

15/04/2010

Nowy rozkaz wojskowy dotyczący deportacji Palestyńczyków

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 02:24

Władze Izraela wystosowały w tym tygodniu nowe środki represji przeciwko Palestyńczykom zamieszkującym Zachodnich Brzeg, Strefę Gazy i okupowaną Jerozolimę Wschodnią. Wbrew postanowieniom Czwartej Konwencji Genewskiej i porozumieniom z Oslo podpisanym w 1993 roku, władze Izraela nadal nagminnie łamią prawo międzynarodowe.

Władze wojskowe Izraela wydały nowy rozkaz, na mocy którego każdy Palestyńczyk mieszkający bez pozwolenia na okupowanych palestyńskich ziemiach Zachodniego Brzegu może zostać wydalony z kraju. Rozkaz zaczyna obowiązywać od 13 kwietnia i został wydany w trybie tajnym.

Jego sformułowania są tak ogólnikowe, że teoretycznie pozwalają wojsku izraelskiemu na deportowanie z Zachodniego Brzegu każdego Palestyńczyka.

Organizacje pozarządowe wystosowały do izraelskiego Ministerstwa Obrony list z wnioskiem o niewprowadzanie w życie rozkazu. Czyni on bowiem z wszystkich mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu potencjalnych przestępców, których można skazać nawet na 7 lat więzienia i deportowanie z ojczyzny. Jako pierwsi deportowani zostaną Palestyńczycy posiadający na swojej karcie ID ze Strefy Gazy oraz ich dzieci urodzone na Zachodnim Brzegu.

Zdaniem tych organizacji, rozkaz wojskowy, który miałby zapobiec “infiltracji” Palestyńczyków na okupowane przez Izrael terytorium palestyńskie, pozwala na użycie tego terminu wobec każdego Palestyńczyka, zmienia on również definicję pojęcia infiltracji  – obecnie będzie się ono odnosić do każdego palestyńskiego mieszkańca Zachodniego Brzegu, który nie ma izraelskiego pozwolenia. Co więcej, rozkaz nie precyzuje, co jest uznawane przez izraelskie władze wojskowe za ważne pozwolenie na zamieszkiwanie na Zachodnim Brzegu.

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji pozarządowych, od ogromnej większości spośród 2,5 miliona mieszkańców Zachodniego Brzegu nigdy dotąd nie żądano posiadania izraelskiego zezwolenia na zamieszkiwanie na własnej ziemi.

Zdaniem wspomnianych organizacji, wydanie rozkazu zapowiada próbę przesiedlenia Palestyńczyków do skrajnie zatłoczonej i objętej izraelską blokadą wojskową i gospodarczą Strefy Gazy.

Źródło

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: