Wolna Palestyna

07/04/2010

Izrael blokuje doniesienia o mordach pozasądowych

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 21:35

Ramallah (Zachodni Brzeg Jordanu) – dziennikarka izraelska została aresztowana, a jej kolega ukrywa się za granicą po tym, jak opublikowali informacje o izraelskim tajnym oddziale specjalnym, mordującym palestyńskich cywilnych oponentów politycznych.

23-letnia Anat Kam, która pracowała dla izraelskiej agencji informacyjnej Walla, została aresztowana w grudniu pod zarzutem skopiowania tajnych dokumentów IDF (Sił Zbrojnych Izraela), gdy pełniła swą zasadniczą służbę wojskową.

Dokumenty te zawierały wytyczne dla izraelskich oddziałów specjalizujących się w mordowaniu palestyńskich przywódców politycznych i członków ruchu oporu, do planowania zabójstw z kilku-miesięcznym wyprzedzeniem, a następnie przedstawiania ich jako „przypadkowe”, podczas „nieudanych prób aresztowania”.

Uri Blau, dziennikarz „Ha’aretz”, który napisał reportaż oparty na tych dokumentach, odmawia obecnie powrotu do Izraela z Wielkiej Brytanii w obawie przed aresztowaniem przez „Szin Bet”, wewnętrzną służbę bezpieczeństwa Izraela.

Z powodu wojskowej blokady informacji, publikacja wiadomości na ten temat jest zakazana, choć izraelscy dziennikarze zaskarżyli ją do sądu.

Mimo to artykuł na ten temat został opublikowany kilka dni temu przez Donald’a McIntyre w brytyjskiej gazecie „Independent”.

Zwrócił on uwagę na mordy pozasądowe, dokonywane z pogwałceniem prawa międzynarodowego przez Izrael, które spowodowały śmierć lub obrażenia setek Palestyńczyków, mimo, że w Izraelu nie ma kary śmierci.

Izraelski wymiar sprawiedliwości zezwala na użycie mordów pozasądowych, ale jedynie wobec „dżhihadistów” zamieszanych w planowanie, czy prowadzenie zbrojnych ataków na izraelskich żołnierzy lub cywilów, zarówno na terytorium Autonomii Palestyńskiej, jak i w samym Izraelu.

Palestyńskie Centrum Praw Człowieka (PCPC) w Gazie ocenia, że od września 2000 do marca 2008 zostało zabitych w ten sposób 500 Palestyńczyków aktywnych w ruchu oporu przeciw izraelskiej okupacji. Przy tej okazji straciło życie dalsze 228 tzw. „przypadkowych ofiar” (collateral damage), z których 77 to dzieci. W ciągu ostatnich 2 lat zamordowanych zostało 11 Palestyńczyków.

„Izrael używa nieproporcjonalnej przemocy, a cywile za to płacą. W przeważającej większości tych zabójstw osobników na celowniku można było aresztować i osądzić bez zabijania. Wielu z nich zamordowano z zimną krwią i premedytacją” powiedział dziennikarzom Inter Press Service (IPS) Dżaber Wiszach z PCPC.
„Prawo międzynarodowe wymaga, by organy państwowe przestrzegały procesu prawnego podczas prób aresztowania podejrzanych” powiedział Michael Kerney z bazującej w Ramallah organizacji al-Haq, który zbadał i udokumentował wiele takich morderstw.

„Każdy podejrzany jest uprawniony do sprawiedliwego procesu i żaden [praworządny, przyp tłum] kraj nie może tego lekceważyć”, powiedział IPS Kerney.

Niektórzy z zamordowanych byli „ułaskawieni” przez Izrael w zamian za obietnicę zakończenia zbrojnego oporu przeciw okupacji.

W grudniu zeszłego roku trzech tak ułaskawionych członków Brygad Męczenników Al-Aksa, zbrojnego odłamu od połączonego z władzami Autonomii Palestyńskiej ruchu Fatah, zostało zastrzelonych w Nablus po śmierci izraelskiego osadnika.

Zgodnie z tym, co zeznały ich rodziny, a co zostało potwierdzone przez śledztwo przeprowadzone przez organizacje praw człowieka, byli oni nieuzbrojeni i poddali się bez oporu, wbrew temu co twierdzi Izrael.

„Wobec braku jakichkolwiek dowodów, łączących zabitych z atakami rzekomo przeprowadzonymi przez palestyński ruch oporu, przez pominięcie użycia pokojowych metod zatrzymania i aresztowania podejrzanych, żołnierze izraelscy przyjęli na siebie rolę sędziego i kata” twierdzi al-Haq.

Co więcej, nieuzbrojeni Palestyńczycy, którzy nie uczestniczą ani politycznie, ani zbrojnie w ruchu oporu przeciw okupacji, w dalszym ciągu giną w wyniku, jak twierdzą niektórzy, planowanych z premedytacją morderstw.

Kilka tygodni temu czterech palestyńskich nastolatków zginęło w podejrzanych okolicznościach w dwóch oddzielnych incydentach, we wsiach Awarta i Irak Bunin, w pobliżu Nablus. Zgodnie z autopsją, zostali zastrzeleni z bardzo bliskiej odległości. Miało to mieć miejsce po starciach między palestyńską młodzieżą, a izraelskimi żołnierzami.

Tych czterech jednak, jak ustaliło dochodzenie przeprowadzone przez al-Haq, Palestyńską Komisję Praw Człowieka i izraelską grupę Praw Człowieka B’tselem, nie brało w tych starciach żadnego udziału.
Jeden z nich został postrzelony w plecy, drugi miał kulę w tyle głowy, mimo, że izraelscy żołnierze uparcie twierdzili, że nie używali ostrej amunicji.

Izraelska Żandarmeria Wojskowa obiecała dochodzenie po sprzecznych zeznaniach zamieszanych w incydent żołnierzy.
Mimo to, gdy IPS dokonała wraz z członkami rodzin ofiar wizji lokalnej miejsca jednego z incydentów, ok. 20 łusek nabojów, zakrwawione rękawice i inne dowody rzeczowe leżały nie ruszone na ziemi.

To wszystko to nic nowego. Izrael ma długą tradycję mordowania przeciwników politycznych, sięgającą czasów przed powstaniem państwa.

W 1944 roku izraelska organizacja terrorystyczna Gang Sterna zamordowała lorda Moyne, brytyjskiego gubernatora wojskowego w Egipcie, zarzucając mu przeszkadzanie emigracji Żydów do Palestyny.

W 1948 Gang Sterna zamordował szwedzkiego dyplomatę, hrabiego Folke Bernadotte, który uzyskał, jako wiceprezydent szwedzkiego Czerwonego Krzyża, uwolnienie 15 tysięcy Żydów z niemieckich obozów koncentracyjnych. Członkowie gangu uważali jednak, że Bernadotte, który był mediatorem ONZ w Palestynie, był zbyt przyjazny wobec Arabów. Jednym z przywódców Gangu Sterna był Jitzak Szamir, późniejszy premier Izraela.

„Od wybuchu drugiej Intifady Izrael w coraz większym stopniu wykręca się od odpowiedzialności za poważne naruszenia praw człowieka wobec mieszkańców Zachodniego Brzegu i Gazy, za które jest odpowiedzialny” twierdzi organizacja B’tselem.

„Te uniki są jasno udowodnione przez oficjalną politykę odmowy śledztwa w przypadku zabicia lub zranienia Palestyńczyków nie biorących udziału w działaniach wojennych, z wyjątkiem szczególnych przypadków [np. obecności obcych mediów, przyp tłum], i przez przyjęcie ustawy pozbawiającej Palestyńczyków poszkodowanych przez nielegalne akcje izraelskich organów bezpieczeństwa prawa do sądowego dochodzenia odszkodowania”.

Autor: Mel Frykberg
Wolne tłumaczenie: alleycat
Źródła oryginalne: Inter Press Service, antiwar.com
Źródło polskie: Alternatywa

Izrael: Zniesienie cenzury informacji o uwięzionej dziennikarce

Izrael zniósł cenzurę informacji o byłej żołnierce, która przebywa w areszcie domowym po tym, jak przekazała jednej z izraelskich gazet ponad 2 tysiące tajnych dokumentów wojskowych. Sąd uznał wcześniej, że lokalne media nie mogą publikować informacji dotyczących Anat Kamm, zatrzymanej w grudnia ubiegłego roku za zabranie dokumentów podczas obowiązkowej służby wojskowej w latach 2007 – 2009. Informacje o aresztowaniu 23-latki były jednak w ostatnich tygodniach publikowane w zagranicznych gazetach i na stronach internetowych. Niezadowolenie z ograniczania wolności słowa w Izraelu ostatecznie doprowadziło do zniesienia 8 kwietnia zakazu publikacji w tym kraju.

Władze oskarżają Kamm o przekazanie skopiowanych dokumentów jednemu z dziennikarzy gazety Ha’aretz, która następnie opublikowała w 2008 roku informacje, że pewien wysokiej rangi oficer pozwolił na zabijanie bojowników palestyńskich, łamiąc w ten sposób orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy. Około 700 z tych dokumentów zostało oznaczonych jako ściśle tajne.

Jak donosi aljazeera.net, rzecznik Kamm, która obecnie jest dziennikarką, wskazuje, że motywy jego klientki miały charakter moralny. Anat nie jest członkinią żadnej grupy politycznej i nie chce, by ktokolwiek wykorzystywał jej trudną sytuację do promowania swoich celów, powiedział Nissim Dwek izraelskiej telewizji Channel 10. Bezpieczeństwo państwa nie poniosło szkody i nie było zamiaru zaszkodzenia bezpieczeństwu państwa, podkreślił Dwek.

Kamm może zostać skazana nawet na dożywocie, jeśli zostanie jej udowodnione szpiegostwo.

Jarosław Klebaniuk

Źródło

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: