Wolna Palestyna

01/04/2010

Raport z okazji Palestyńskiego Dnia Ziemi

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 14:53

Plakat upamiętniający 30-stą rocznicę Dnia Ziemi

30 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. ONZ ustanowiła go dla upamiętnienia śmierci 6 izraelskich Palestyńczyków podczas manifestacji w 1976 roku. W odpowiedzi na ogłoszenie przez izraelski rząd konfiskaty arabskich ziem w Galilei pomiędzy wioskami Sakhnin i Arrabe, 30 marca 1976 roku w arabskich miastach Izraela od Galilei na północy po Negev na południu zorganizowano generalne strajki i marsze. Strajki solidarnościowe odbyły się również niemal równolegle na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w większości palestyńskich obozów dla uchodźców w Libanie. Izraelskie siły zbrojne zabiły wówczas 6 nieuzbrojonych izraelskich Palestyńczyków, ok. 100 raniły i setki aresztowały.

Większość palestyńskiej ziemi znajduje się pod kontrolą Izraela. Z okazji Światowego Dnia Ziemi Palestyńskiej władze Autonomii Palestyńskiej opublikowały na ten temat raport.

Biuro statystyczne podało, że Izrael kontroluje 85% Zachodniego Brzegu. Od 1967 roku zburzył ponad 23 tysiące palestyńskich domów. Dodatkowych 4 tysiące zrównał z ziemią, a 17 tysięcy uszkodził podczas ostatniej inwazji na Strefę Gazy.

Według palestyńskich władz, Izrael dąży do zmiany sytuacji demograficznej w arabskiej części Jerozolimy. Dlatego większość z ponad pół miliona osadników żydowskich mieszka w nielegalnych osadach w okręgu jerozolimskim. W samym mieście w ciągu 10 lat Izrael zburzył ponad tysiąc palestyńskich domów. Twierdził, że Palestyńczycy budowali bez pozwoleń, ale jednocześnie nie chciał im ich wydawać.

ONZ podała, że 60 tysięcy Palestyńczyków mieszka w domach zagrożonych wyburzeniem. Z danych izraelskiej organizacji pozarządowej B’Tselem wynika, że 9 tysiącom Palestyńczyków odebrano karty rezydenta.

Dzień Ziemi jest dla Palestyńczyków okazją do protestów przeciwko konfiskowaniu ich ziemi przez Izrael. Organizują marsze i wiece.

IAR, wiki

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: