Wolna Palestyna

31/03/2010

Tabu Izrael przestało istnieć

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 18:27

Krystalizuje się nowy, globalny ruch przeciwko gwałceniu praw międzynarodowych przez Izrael, opierający się na strategiach użytych już wobec apartheidu w RPA.

Opór Palestyńczyków przeciwko zawłaszczeniu ich ziemi wkroczył w fazę krytyczną w 2001 roku, gdy na konferencji na temat rasizmu, zorganizowanej przez ONZ w Durbanie, Izrael został określony jako kraj, w którym istnieje apartheid. Apel Palestyny by bojkotować, wycofywać inwestycje i wprowadzić sankcje został ogłoszony w 9 lipca 2005 roku.

W Stanach Zjednoczonych i w Europie, związki zawodowe, kościoły i stowarzyszenia akademickie zaproponowały powrót do metod użytych już w przeszłości przeciwko RPA. W jednej z uchwał Kościół Prezbiteriański głosami 431/62 zapowiedział stopniowe wycofywanie inwestycji z koncernów współpracujących z Izraelem. Bezpośrednim impulsem było orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości uznające za nielegalny mur odgradzający Strefę Gazy i osadnictwo na Terenach Okupowanych. W 1971 roku analogiczna deklaracja Trybunału, potępiająca okupację Namibii przez RPA, dała początek międzynarodowemu bojkotowi tego państwa.

Tak jak w przypadku Południowej Afryki, kwestia prawna jest fundamentalna. Żadnemu państwu nie pozwala się łamać prawa tak jak Izraelowi. W 1990 rezolucja Rady Bezpieczeństwa żądająca od Saddama Husseina opuszczenia Kuwejtu była prawie identyczna, słowo po słowie, jak ta wymagająca od Izraela wycofania się z Transjordanii. Irak został przegoniony, a Izrael jest nieustannie nagradzany.

11 listopada zeszłego roku Barack Obama zakomunikował nową „pomoc” dla Izraela w wysokości 2,8 mld $.

Ta hipokryzja jest już doskonale znana w USA. Kampania nazwana „Stolen Beauty” ogłosiła bojkot kosmetyków firmy Ahava, produkowanych na Terytoriach Okupowanych, zmuszając gwiazdę serialu „Sex w wielkim mieście”, Kristin Davis, do wycofania się z promowania tej marki.

W Wielkiej Brytanii sieci Sainsbury i Tesco zostały zmuszone do znakowania towarów pochodzących z Terenów Okupowanych, których sprzedaż narusza przepisy o Prawach Człowieka w porozumieniu między Unią Europejską a Izraelem.

W Australii konsorcjum kierowane przez francuską firmę Veolia straciło wielomiliardowe zlecenie na budowę instalacji odsalania wody morskiej z powodu wcześniejszego uczestnictwa w budowie linii kolejowej łączącej Jerozolimę z Terytoriami Okupowanymi.

Norweski rząd wycofał środki z funduszy emerytalnych zainwestowanych w izraelska spółkę hi-tech, Elbit Systems, z powodu jej uczestnictwa w budowie Muru w Palestynie. Był to pierwszy oficjalny bojkot ze strony państwa zachodniego.

W 2005 roku brytyjskie stowarzyszenie wykładowców uniwersyteckich AUT uchwaliło bojkot izraelskich instytucji akademickich. Zostało jednak zmuszone do wycofania się z tej inicjatywy po fali oskarżeń o „antysemityzm”.

Agresja na Gazę 27 grudnia 2008 zmieniła jednak wszystko. Rozpoczęła się amerykańska kampania bojkotu akademickiego i kulturalnego z Arcybiskupem Desmondem Tutu na czele.

W 2009 roku brytyjski Kongres Związków Zawodowych poparł inicjatywę bojkotu konsumenckiego.

Tabu „Izrael” przestało istnieć.

spiritolibero.blog.interia.pl

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: