Wolna Palestyna

30/03/2010

Izrael pozwoli na sprowadzenie butów do Strefy Gazy po 3 latach zakazu

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 16:33

Według palestyńskich urzędników, izraelski rząd poczynił jedno ze swoich najbardziej znaczących zmian odnośnie blokady Gazy na przestrzeni trzech lat, pozwalając na import butów i określonych rodzajów ubrań do maleńkiej enklawy.

Izrael nie pozwalał na legalny wwóz żadnego obuwia do Strefy Gazy od 2007 r. i oficjalnie przypieczętował zakaz w 2008 r. utrzymując, że buty były „technologią o podwójnym zastosowaniu”. Ten argument oparty był na twierdzeniach, że skoro wojskowi noszą buty jako część mundurów, jakiekolwiek buty wwożone do Strefy mogłyby być użyte jako część wojskowego uniformu. Ten sam argument został zastosowany dla zakazu na wiele rodzajów ubrań.

Dla tych, których było na to stać, oznaczało to konieczność sprowadzania butów drogą tuneli z Egiptu, które są regularnie bombardowane przez Izrael, ponieważ pozwalają na sprowadzanie zakazanych towarów, od butów, przez iPody, do samochodów. Jednakże dla biednych w Gazie taki import nie jest rozwiązaniem i muszą pozostać przy tym, co mają, albo obejść się bez obuwia.

Urzędnicy mówią, że posunięcie to jest ustępstwem ze strony izraelskiego rządu dokonanym pod wpływem presji administracji Obamy. Buty zostaną wpuszczone pod koniec tygodnia, po zniesieniu blokady związanej ze świętem Paschy. Niejasnym jest, czy to posunięcie jest zapowiedzią czasowego zniesienia zakazu na obuwie, czy dostawa będzie jednorazową umową.

Źródło

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: