Wolna Palestyna

24/03/2010

Izrael stoi w obliczu globalnej kampanii delegalizacji

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 13:57

12/02/2010

Jordanian protesters burning an Israeli flag at an anti-Israel protest in Amman last year

Jordańscy protestujący palą izraelską flagę podczas anty-izraelskiej demonstracji w Ammanie ubiegłego roku

Izrael stoi w obliczu globalnej kampanii delegalizacji, jak mówi raport Instytutu Reuta, doręczony gabinetowi w czwartek. Sprawę tę traktuje się jako zagrożenie strategiczne. Raport analizuje demonstracje antyizraelskie na uczelniach, protesty wobec izraelskich sportowców za granicą, organizowanie bojkotu izraelskich produktów w Europie, oraz groźby nakazów aresztowania przywódców izraelskich podczas ich wizyt w Londynie. Wg Reuta, kampania jest dziełem światowej sieci osób prywatnych i organizacji. Nie ma ona ani hierarchii ani przywódcy, ale współpracują ze sobą w oparciu o wspólną ideologię – pokazanie Izraela jako państwa pariasa i odmawiając mu prawa do istnienia. Reut sporządził listę głównych członków tej sieci – Londyn, Bruksela, Madryt, Toronto, San Francisco i Uniwersytet Berkeley w Kalifornii. Działacze sieci – “delegalizatorzy” to stosunkowo marginalni: młodzi ludzie: anarchiści, imigranci i radykalni działacze polityczni. Nie jest ich wielu i kampanię prowadzą głównie przez media.

“Delegalizatorzy” współpracują z organizacjami angażującymi się w uzasadnioną krytykę polityki Izraela na terytoriach okupowanych, takich jak Amnesty i Human Rights Watch, zacierając granicę między uzasadnioną nieufnością i delegalizacją. Wspierają one również działania pro-palestyńskie w Europie jako “modne”, czytamy w raporcie. Działacze ci nie są w większości Palestyńczykami, Arabami czy muzułmanami. Wielu z nich to lewicowi działacze z Europy i Ameryki Północnej. Zachodnia lewica zmieniła swoje podejście do Izraela, a teraz widzi go jako państwo okupacyjne, czytamy w raporcie. Dla tych grup, jeśli w 1960 Izrael był postrzegany jako wzór egalitarnego socjalistycznego społeczeństwa, dziś jest uosobieniem zachodniego zła.

Siatka delegalizatorów widzi walkę z byłym reżimem w Afryce Południowej jako wzór sukcesu. Uważa ona, że tak jak apartheid, model syjonistyczno-izraelski można obalić i ustanowić jedno państwo. Raport mówi, że grupy należące do siatki mają wspólne symbole i bohaterów, takich jak palestyński chłopiec Mohammed al-Dura, amerykańska działaczka pokojowa Rachel Corrie oraz wspólne imprezy, jak konferencja w Durbanie.

Izraelscy dyplomaci za granicą muszą przeciwdziałać próbom delegalizacji kraju. “Połączenie dużych społeczności muzułmańskich, radykalnej lewicy, wpływowych anglojęzycznych mediów, oraz międzynarodowe ośrodki uniwersyteckie czynią Londyn podatnym gruntem dla delegalizacji Izraela,” mówi Ron Prosor, ambasador Izraela w Londynie. Udziela on wielu wywiadów dla brytyjskich mediów oraz prowadzi wykłady w kampusach uniwersyteckich w całym kraju. Pomimo tego, że, jak mówi, napotyka on na antyizraelskie demonstracje w niemal każdym kampusie, Prosor powiedział swoim ludziom, aby zwiększyli swoją aktywność na uczelniach. “To co dzieje się na uczelniach w Londynie, stanie się za 5 lat w USA”.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1149274.html

tłumaczyła Ola Gordon

Źródło

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: